19. 01. 2022
Domácnosti začínají spořit pomaleji: Tempo růstu úspor bylo v listopadu nejnižší za poslední 4 roky
Češi během listopadu zvýšili své úspory o 415 milionů korun, což je nejnižší hodnota od října 2017.
Praha, 19. ledna 2022 – Spořicí potenciál českých domácností v průběhu loňského podzimu výrazně oslabil. Zatímco během ledna 2021 lidé navýšili své úspory o 42 miliard korun, v listopadu šlo už jen o 415 milionů korun. To je nejmenší meziměsíční nárůst od října 2017. Tempo růstu úspor přitom začalo zpomalovat ve druhé polovině loňského roku. Opačný trend je patrný u objemu úvěrů domácností, opět především ve druhé polovině roku 2021. Zatímco v lednu 2021 měli lidé půjčeno o 113 miliard více než o rok dříve, v listopadu už to už bylo meziročně o 179 miliard více. Vyšší zájem o úvěry a nižší tendence lidí spořit se projevil také v rozdílu mezi objemem úspor a úvěrů. Ten v listopadu klesl počtvrté v řadě a s 1,03 miliardy korun byl nejnižší od začátku roku 2021. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které provedla na základě dat České národní banky a portáluwww.informaceofirmach.cz.
„Za pomalejším podzimním růstem úspor stojí na jedné straně vyšší inflace a skokový růst nákladů řady domácností za energie a další služby, na druhé straně přetrvávající chuť lidí utrácet. Tu dobře ilustruje i vývoj v kategorii spotřebitelských úvěrů. Jejich objem v první polovině loňského roku v zásadě stagnoval. Poté se však začal postupně zvyšovat a v listopadu už byl meziročně o 6 % vyšší,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti Czech – Credit Bureau. Kromě úvěrů na spotřebu v průběhu roku rostl také zájem o úvěry na bydlení, které tvoří 80 % objemu úvěrů domácností. Zatímco v lednu 2021 byl jejich objem meziročně o 8 % vyšší, v listopadu to bylo už o 11 %.
Živnostníci na podzim začali své úspory rozpouštět
REKLAMA
Zatímco mezi domácnostmi se v posledních měsících objem úvěrů zvyšoval, mezi živnostníky se příliš neměnil. Meziročně se zvýšil pouze o 1 % na 47,5 miliardy korun. Objem jejich vkladů se meziročně zvýšil o 4 % na 173 miliard korun. Tento nárůst se ale odehrál ještě v prvním pololetí uplynulého roku. Během něj se objem jejich úspor zvýšil o 18,6 miliardy korun, v dalších 5 měsících se naopak nížil téměř o 12 miliard. Přesto byly koncem listopadu jejich úspory více než třikrát vyšší než jejich úvěry.
Objem firemních vkladů vzrostl v listopadu nejvíce od března 2020
Opačná situace potom v listopadu panovala mezi českými firmami. Zatímco objem jejich úvěrů se oproti říjnu zvýšil o 2,5 miliardy korun na 1 207 miliard, objem jejich úspor meziměsíčně vzrostl o 34 miliard, což je nejvyšší nárůst od března 2020. Na konci listopadu tak dosahoval 1 324 miliard korun a byl o 116 miliard korun vyšší než objem firemních úvěrů. Meziročně se objem úvěrů firem zvýšil o 4,8 %, zatímco objem jejich vkladů o 7,9 %.
Podíl nesplácených úvěrů se v listopadu dále snižoval, u hypoték byl nejnižší za 20 let
REKLAMA
V listopadu pokračovalo zlepšování platební morálky podniků, živnostníků i domácností. Nejhůře na tom byli živnostníci, kteří nespláceli 6,4 % toho, co měli půjčeno. Přestože šlo o nejlepší hodnotu od začátku roku 2021, stále to bylo více než v listopadu 2020, kdy nezvládali splácet 5,7 % půjčených prostředků.
Firmy nesplácely 3,9 % z toho, co měly půjčeno, což je nejlepší hodnota od listopadu 2020. Domácnosti nesplácely 4,8 % objemu úvěrů na spotřebu (jde opět o nejlepší výsledek od listopadu 2020) a 0,9 % objemu hypoték, což je nejlepší výsledek od začátku roku 2002. „Za dobrou platební morálkou lidí u hypotečních úvěrů v posledních měsících kombinace několika faktorů. Lidé mají k dispozici stále velmi vysoké úspory, které nastřádali v posledních dvou letech, nízká nezaměstnanost stále vytváří tlak na zvyšování mezd a k tomu má řada lidí zafixované velmi nízké úrokové sazby. V letošním roce však řadě lidí hypoteční úvěry zdraží a růst mezd bude většinou pod úrovní inflace. To může vést k tomu, že se podíl nesplácených úvěrů začne zase zvyšovat,“ říká Věra Kameníčková.