CZK/€ 25.090 -0,10%

CZK/$ 24.343 -0,10%

CZK/£ 29.977 -0,01%

CZK/CHF 26.651 -0,31%

01. 11. 2012

0 komentářů

Subjekty:

Penzijní připojištění má před sebou poslední měsíc „postaru“

 


 

Největší tuzemský penzijní fond, Penzijní fond České pojišťovny, má v ruce čísla za letošní tři čtvrtletí. Naznačují, že poptávka po penzijním připojištění s blížícím se datem 30. listopadu 2012 akceleruje.

Od ledna do října bylo uzavřeno na 150 tisíc smluv, což je více než 30% meziroční nárůst a poptávka po spoření v těchto týdnech dále narůstá. V měsíci říjnu bylo ve srovnání se stejným měsícem loňského roku sjednáno o 105 % smluv více a výrazné nárůsty zájmu klientů očekáváme i v listopadu. Pravděpodobně půjde o několik desítek tisíc nových klientů,“ říká Libor Pergl, ředitel pro obchod a marketing PFČP. 

Zásadní výhody stávajícího penzijního připojištění jsou dvě. Penzijní fondy musí klientům garantovat jejich vklady. „Hovoří se o tzv. nezáporné nule, což znamená, že klient nebude mít na účtu penzijního připojištění nikdy méně, než do něj vložil. Zní to sice samozřejmě, ale zejména v období krize na finančních trzích jde o velmi podstatnou podmínku,“ říká Libor Pergl. Další výhodou je výsluhová penze. Ta pro klienty v praxi znamená možnost vybrat si polovinu naspořených prostředků již po 15 letech spoření, a to včetně státních příspěvků. „Kdo si není jistý, zda si začít spořit teď, nebo si počkat na nové penzijní spoření, tomu bych doporučil neváhat a sjednat si co nejdříve klasické penzijní připojištění. To mu totiž mj. zaručí, že se bude moci kdykoliv rozhodnout fond změnit a přejít do nového systému. Opačně to ale nepůjde. Stávající penzijní připojištění tak představuje možnost volby,“ doplňuje Libor Pergl.

Možností, jak si penzijní připojištění založit, je celá řada. Smlouvy lze uzavřít v Klientském centru Penzijního fondu České pojišťovny, na všech obchodních místech České pojišťovny, oslovit lze také makléřské společnosti, resp. finanční poradce, ale nejjednodušší je sjednat si jej on-line. „Na webových stránkách máme formulář smlouvy ke stažení. Stačí jej jen vyplnit, podepsat a odeslat,“ říká Libor Pergl.

Tabulka srovnání – staré vs. nové

Porovnání stávajícího penzijního připojištění a nového penzijního spoření

 

„Staré“ penzijní připojištění (smlouvy do 30. 11. 2012)

„Nové“ penzijní připojištění (smlouvy od 1. 1. 2013)

Garance vkladů

Ano

Ne

Státní příspěvek

Ano

Od 1. 1. 2013 dojde ke změně:
pro přiznání nároku na státní příspěvek musí být sjednána částka alespoň 300 Kč měsíčně.

Ano

Státní příspěvek získává klient při sjednání měsíčního vkladu alespoň 300 Kč. Maximální státní příspěvek 230 Kč měsíčně získá klient při vlastním vkladu 1 000 Kč.

Možnost fondu většího investování do akcií

Ne

Ano

Možnost sjednání výsluhové penze

Ano

Ne

Možnost předčasně ukončit smlouvu

Po 12 měsících spoření

Po 24 měsících spoření

Zdroj: PFČP

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Sociální pojištění vs. investice na důchod

Povinné důchodové pojištění nebo nepovinné důchodové spoření a investování?

Český důchodový systém staví v současné době na průběžných základech s povinným důchodovým pojištěním. To se odvádí ze zákonem definovaných příjmů, nejčastěji z příjmů ze zaměstnání a z příjmů OSVČ. A zároveň z těchto vybraných plateb financuje stát současné důchody.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

31. 01. 2022

Na konci roku si nezapomeňte zkontrolovat své finanční produkty

Na konci roku si nezapomeňte zkontrolovat své finanční produkty

Rok 2020 se chýlí ke konci. Změnilo se toho hodně, ale jako každý rok by klienti stavebních spořitelen neměli zapomínat na stavební spoření. Stavebko je specifický finanční produkt v tom, že je v podstatě jedno, kdy peníze na účet vložíte, na státní podporu dosáhnete. Na konci roku […]

Text: František Veselý

28. 12. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *