CZK/€ 25.085 +0,06%

CZK/$ 22.483 -0,24%

CZK/£ 29.876 +0,37%

CZK/CHF 26.517 -0,71%

08. 02. 2022

0 komentářů

Makroekonomický výhled: CPI, obchodní bilance (USA, Německo)

 



 

Nejočekávanějším makroekonomickým datem týdne je pravděpodobně čtvrteční zveřejnění růstu amerického indexu spotřebitelských cen. V závěru týdne bude zveřejněn i německý CPI. Dozvíme se také, jak si vedly obchodní bilance v USA a Německu.

Již včera jsme se dočkali dat o očištěné průmyslové výrobě v Německu. Za prosinec došlo k většímu meziročnímu poklesu (-4,1 %), než očekávali analytici oslovení agenturou Bloomberg (-3,6 %). V České republice prosincová průmyslová výroba bez sezónního očištění vzrostla meziročně o 0,4 %, na odhady analytiků 3,8 % toto číslo však nestačilo. Tuzemská obchodní bilance v národním pojetí zakončila prosinec ve schodku 15 mld. Kč, přičemž analytici predikovali nižší, 7,8miliardový schodek.

Český statistický úřad dnes zveřejnil, jak si v prosinci vedly maloobchodní tržby. Ty v meziročním porovnání sice vzrostly o 2,1 %, analytici však očekávali vyšší růst o 4,5 %. Dnes se dočkáme také informace o stavu americké obchodní bilance. Deficit obchodní bilance se prudce zvýšil během listopadu, kdy objem importu překonal export. Docházelo tak k hromadění zásob v zemi. Za období prosince očekávají analytici oslovení agenturou Bloomberg další prohloubení schodku z 80,2 mld. USD na 83 mld. USD. S ustupující pandemií však začínají Američané více utrácet za služby částečně na úkor zboží, což by mohlo vést ke zpomalení růstu spotřeby zboží na udržitelné úrovně, s čímž souvisí také možný pokles importu zboží, který by zamezil dalšímu prohlubování deficitu obchodní bilance.

Ve středu zase očekáváme data o německé obchodní bilanci, která by dle průměrných analytických odhadů měla za prosinec vykázat přebytek 11 mld. EUR. Ve srovnání s předcházejícím měsícem by tak došlo ke snížení o 1 mld. EUR. Meziměsíční pokles by se měl týkat sezónně očištěného importu i exportu. Analytici predikují pokles importu o 2,1 %, u exportu očekávají snížení o 0,5 %. Zveřejněny budou také statistiky o meziměsíční změně velkoobchodních zásob v USA. Tempo růstu by se za prosinec změnit nemělo a podle analytiků setrvá stejně jako v listopadu na 2,1 %. Jako každý týden budou také zveřejněny zásoby ropy, benzínu, destilátů.

Klíčová data z USA budou zveřejněna ve čtvrtek. Analytici očekávají, že index spotřebitelských cen, indikátor inflace, v lednu dále nabere na tempu a vzroste ve srovnání s loňským lednem o 7,3 %. Meziměsíčně má dle analytiků posílit o 0,4 %. Nejrychlejší růst cen za posledních 40 let má v plánu zpomalit americká centrální banka Fed, jež pravděpodobně sáhne k prvnímu zvýšení úrokových sazeb na zasedání v polovině března. Co se týká nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, zde analytici neočekávají výraznější změnu. Počet žádostí by měl podle mediánového odhadu klesnout o 8 tisíc na 230 tisíc.

REKLAMA

V pátek bude největší pozornost upřena na data o německém indexu spotřebitelských cen. Analytici v průměru očekávají, že ke zvýšení tempa růstu na meziměsíční i meziroční bázi nedojde. Ceny by se tak za leden měly zvýšit stejně jako v prosinci, kdy rostly o 0,4 % meziměsíčně, resp. o 4,9 % meziročně. Růst harmonizovaného CPI má činit ve srovnání s lednem 2021 5,1 %, meziměsíčně pak 0,9 %.

 
Zdroj : Bloomberg

Michal Fric, Fio banka, a.s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *