02. 03. 2022
Silnější bombardování ukrajinských měst poslalo korunu k 25,50 EUR/CZK
Zostřené bombardování ukrajinských měst a rostoucí geopolitická nejistota včera opět dolehla na trhy a vedla k “úprku” investorů do bezpečných aktiv. Americké akcie proto poklesly o více než 1,5 % (evropské skoro o 2,5 %) a výnosy bezpečných dluhopisů relativně výrazně propadly – výnos desetiletého německého bundu spadl o více než 20bps a dostal se znovu do záporných úrovní. Současně s tím jsou pod výrazným tlakem i všechny středoevropské měny, které jako by reagovaly ještě daleko citlivěji na nové zprávy o sílícím ostřelování hlavních ukrajinských měst. Česká koruna se tak během dne vyšplhala až do blízkosti 25,50 EUR/CZK.
Dosavadní komentáře z ČNB naznačují, že centrální banka sice vnímá ruskou invazi krátkodobě jako pro-inflační faktor, který ovšem ve finále může vést k nižším spotřebitelským a investičním výdajům. Vysoká nejistota spojená s další dynamikou konfliktu a dopadem (nejen) na ceny dovážených energií pravděpodobně povede v nejbližších měsících centrální bankéře k vyšší opatrnosti a vyčkávání na nová čísla. Včerejší růst HDP za čtvrtý kvartál potvrdil pokračující oživení české ekonomiky, ale i přetrvávající problémy se subdodávkami. Hlavním tahounem růstu byly zásoby, což odráží další nárůst rozpracované/nedokončené produkce v řadě průmyslových odvětví. Invaze Ruska na Ukrajinu přitom vedle dražších energií může některým podnikům opět zkomplikovat situaci se subdodávkami. Škoda Auto již oznámila, že bude muset v důsledku výpadků subdodávek od ukrajinských výrobců pravděpodobně omezit výrobu v Česku.
Jinak platí, že i když pro některé automobilky působící v Česku je ruský a ukrajinský trh relativně významný, výroba pro ruský trh zpravidla neprobíhá v Česku. To jednoduše znamená, že z makroekonomického pohledu má propad ruského trhu minimální dopad na české HDP a zaměstnanost.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance