03. 03. 2022
Máte správně vyvážené portfolio?
Češi patří dlouhodobě spíše mezi konzervativní národy, které dávají přednost spořicím produktům. V posledních letech sice dochází k velkému rozmachu na poli investování, portfolia jsou ale často špatně nastavená. Jak správně investovat?
FOTO: www.pexels.com
Nejprve si ujasněte svůj investiční cíl
Představujete si, jak nakoupíte akcie amerického start-upu a za pár let si z výnosů pořídíte dům a luxusní automobil? Raději se vraťte nohama na zem. Investování by mělo sloužit především k dlouhodobému zhodnocení finančních prostředků.
Nastavte si zdravý cíl v podobě dlouhodobého výnosu mezi 5 až 10 % p. a. a na základě tohoto cíle sestavte své portfolio.
REKLAMA
Investování by mělo primárně sloužit k zajištění na stáří. Čím dříve tedy začnete, tím lépe. Současně platí, že společně s věkem investora se mění i investiční strategie.
Investiční portfolio podle věku
Základní investiční pravidlo zní, že výnos roste společně s rizikem. To znamená, že pokud investujete do aktiv s větším potenciálem výnosu, roste také riziko opačného vývoje – tedy výraznější ztráty.
Pokud patříte mezi mladé investory, můžete si dovolit být vůči vyššímu riziku tolerantnější. Budete mít dostatek času na to, abyste napravili své chyby nebo se dočkali příznivější ekonomické situace. Ani ta nejrizikovější aktiva vám nemusí být cizí a crypto burza s určitým obnosem kryptoměn tedy může být vhodnou volbou.
Naopak s rostoucím věkem byste se měli orientovat ke konzervativnějším produktům. Nedává totiž smysl těsně před odchodem do důchodu riskovat příchod ekonomické krize a výrazný pokles hodnoty portfolia, na kterém jste pracovali celý život.
REKLAMA
Jak tedy nastavit portfolio?
Snažte se alespoň částečně zhodnotit veškeré volné finanční prostředky. S prakticky nulovým rizikem můžete základní životní rezervu držet na spořicím účtu. Zde si uložte obnos ve výši vašich 3 až 6 měsíčních životních nákladů. V případě náhlého výpadku příjmů se nedostanete do tíživé finanční situace.
Ostatní finance by ale měly mířit do výnosnějších produktů. Jak již bylo zmíněno, konkrétní nastavení se bude lišit dle vašeho věku, ale i dalších faktorů. Obecně ale platí, že největší podíl by měl patřit aktivům se zajímavým výnosem při přiměřeném riziku. To bývají například akcie velkých firem, které vyplácejí stabilní dividendu. Nakoupit ale můžete i dluhopisy, komodity nebo ETF fondy.
Kde koupit akcie? Pro přímé investování na burze budete potřebovat tzv. brokera. Jde o zprostředkovatele obchodu. V dnešní době má zpravidla podobu webové či mobilní aplikace. V té si zadáte pokyn k nákupům, resp. prodejům akcií a dalších finančních aktiv.
Pokud se v problematice nevyznáte, vhodnou volbou může být nákup podílových fondů, který vám zprostředkuje vaše banka nebo investiční společnost.
Další procenta portfolia pak můžete „vsadit“ na rizikovější tituly menších firem s potenciálem kapitálového zhodnocení. A za zbylou část financí můžete nakoupit aktiva s velmi vysokým potenciálem výnosu, jako jsou kryptoměny.
Kde nakupovat kryptoměny?
Pro bezpečné a jednoduché nakupování a obchodování kryptoměn slouží kryptoměnová burza. Jednou z nich je například crypto burza Coinmate, na které můžete kryptoměny nakupovat i za koruny nebo eura. Nově to platí i pro velmi atraktivní kryptoměnu Cardano.