CZK/€ 25.295 -0,24%

CZK/$ 24.093 -1,01%

CZK/£ 30.315 -0,49%

CZK/CHF 27.125 -0,57%

16. 05. 2022

0 komentářů

Vývoj TOP energetických společností v rámci Evropy od počátku války

 

Neustále rozebírané téma energetické nezávislosti na Rusku v souvislosti s probíhající válkou na Ukrajině pravděpodobně v následujících letech ještě nabude na závažnosti. Nejen v Evropě, ale skoro na celém světě si lidstvo vytvořilo závislost na energii, která je stále ve vysoké míře vyrobena vyčerpatelnými zdroji. Dnes je více než kdy předtím zřetelné, že tato závislost znamená velký problém nejen pro jednotlivé státy, ale i pro celé kontinenty. Ty země, které disponují většími zásobami ropy a zemního plynu, pak získávají v porovnání s ostatními značnou konkurenční výhodu.

Loading



 

Mnozí experti varují před nízkou diverzifikací portfolia dodavatelů, ale tento způsob fungování, na nějž jsme si zvykli a který dlouho znamenal importy nerostného bohatství za poměrně výhodné ceny, nejde zastavit ze dne na den. Celá společnost se začala zaobírat energetickou krizí, jelikož zasahuje právě ty nejzranitelnější, kteří si s vysokými cenami energií a rostoucí celkovou inflací nevědí rady. Válka na Ukrajině ovlivňuje i investování. Dnes se konkrétně podíváme na to, jak si v těchto složitých časech vedly top energetické společnosti starého kontinentu.

Shell

Shell je největším světovým obchodníkem se zkapalněným zemním plynem a také významným hráčem na ropném trhu. Společnost se může chlubit výbornými výsledky, jelikož vykázala největší čtvrtroční zisky ve své historii, a to díky domu, že využila volatilitu na energetických trzích po ruské invazi na území Ukrajiny.

V prvním čtvrtletí roku 2022 vzrostl zisk na 9,1 miliardy dolarů, což je skoro třikrát více než 3,2 miliardy, tedy výsledek, vykázaný v předchozím roce. Evropský ropný gigant tak překonal odhady analytiků, kteří průměrně odhadovali zisk ve výši 8,7 miliardy dolarů.

REKLAMA

Výkonnost akcií společnosti Shell PLC ADR v posledních pěti letech. (Zdroj: Investing)

 

TotalEnergies SE

V dnešním dnech, kdy globální oteplování zřetelně poškozuje naši planetu a vysoký podíl na tom mají právě velké společnosti, si všichni stanovují podobné cíle. Na poli produkce energií to pak platí dvojnásob. TotalEnergies má v plánu se stát zodpovědnou energetickou společností, jejich cílem je splnit tzv. dvojitou výzvu. To znamená na jedné straně uspokojit energetické potřeby neustále rostoucí světové populace, na straně druhé zároveň zpomalit globální oteplování. Právě tento přístup by měl být pro investory s dlouhodobými strategiemi zajímavý, neboť trend čisté energie a zelených investicí rozhodně není jen dočasnou záležitostí. Neustálý nárůst počtu obyvatel je pochopitelně pak příčinou konstantně se zvyšující poptávky po energiích. Francouzský ropný gigant plánuje do roku 2030 navýšit svoji produkci energie o 30 %, přičemž polovinu z toho by měl být schopen pokrýt obnovitelnými zdroji energie, zbytek pak za pomoci zkapalněného zemního plynu.

Invaze na Ukrajinu mění zažité vzorce, posouvá morální hranice a urychluje nástup aktuálních trendů v energetickém sektoru. Mezi takové patří mimo jiné diverzifikace, investice do obnovitelných zdrojů. Všechny zmíněné faktory ovlivňují jak jednotlivce, tak celkově společnosti, jelikož ty jsou v konečném důsledku také tvořeny lidmi.

REKLAMA

Výkonnost akcií společnosti TotalEnergies SE ADR v posledních pěti letech. (Zdroj: Investing)

BP

Tato společnost byla donucena učinit, v souvislosti s probíhající válkou na Ukrajině, zásadní rozhodnutí. Vzdala se totiž svého podílu v Rusku, což ji v konečném důsledku stálo 1,5 miliardy USD. Ze všech zmíněných společností utrpěl tento gigant asi největší ztráty v souvislosti s konfliktem, vzdal se totiž skoro 20% podílu v ruské společnosti Rosnefť. I přesto ale BP oznámila, že v prvním čtvrtletí dosáhla zisku ve výši 6,2 miliardy USD, což znamená výrazný nárůst z 4,1 miliardy USD v předcházejících třech měsících. Cena ropy je poslední dobou velmi volatilní, v zásadě ale vidíme předpoklad jejího zvyšování až do konce tohoto roku, což by se mohlo odrazit i na hodnotě akcií BP.

Výkonnosti akcií společnosti BP PLC v posledních pěti letech. (Zdroj: Investing)

 

Divoká karta – Equinor ASA

Norská, státem vlastněná společnost, působí v oblasti produkce energie. Její portfolio se skládá z ropy, plynu a obnovitelných zdrojů. Obecně preferuje nízkouhlíková řešení a netají se ani ambicemi dosáhnout do roku 2050 nulových emisí. Její rozvoj byl také narušen odchodem z Ruska z důvodu válečného konfliktu. Ten v posledním čtvrtletí tak vedl ke znehodnocení aktiv. Equinor zaznamenal svůj nevyšší čtvrtletní zisk před zdaněním ve výši 18 miliard dolarů. Největší devízou této společnosti, která si můžete pamatovat pod názvem Statoil, je to, že se snaží upustit od ropy a plynu. Pokud tedy tíhnete k obnovitelným zdrojům energie, právě Equinor pro vás může znamenat zajímavou investiční příležitost, neboť svůj budoucí růst vidí hlavně v projektech, zabývajících se větrnou, solární a vodní energií.

Výkonnost akcií společnosti Equinor ASA ADR v posledních pěti letech (Zdroj: Investing)

Je skutečně zajímavé sledovat energetický sektor, jeho transformaci a změnu paradigmatu, která je způsobená hlavně vojenským konfliktem na Ukrajině. Pozornost se dostává i zkapalněnému zemnímu plynu, který je možné dovážet například z USA. Směr, respektive trend v oblasti obnovitelných zdrojů, je jasný a nevyhnutelný i pro naši budoucnost. Pokud vezmeme pak celkově v úvahu všechny čtyři společnosti, nejzajímavější volbou pro investory mohl být norský Equinor.

Lucía Žárská, analytička společnosti ProfitLevel

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *