Komentář: Co když hlavním cílem Ruska není podrobení Ukrajiny, ale ekonomický a politický rozvrat EU
Situace okolo zablokované ukrajinské pšenice může naznačovat, že ruské plány spojené s vojenským napadením Ukrajiny mohou být daleko širší, strategičtější a sofistikovanější, než jsme si dosud mysleli nebo si dokázali představit, a to včetně rozvratu EU.
Že je to nesmysl? Že je EU dostatečně silná a má ve svém čele silné a předvídavé lídry? Že si EU se všemi hrozbami a krizemi dokázala a dokáže poradit? Asi jsme už zapomněli, jak vážnou krizí eurozóny, ale v podstatě celé EU, byla hrozba bankrotu předluženého Řecka před 11 lety. Co by se asi stalo, pokud by začaly společně bankrotovat Itálie se Španělskem? Možných kandidátů je daleko více. K tomu všemu by se zastavily dodávky plynu.
Některé země eurozóny se z řecké krize nepoučily (mimochodem se nepoučilo ani vedení ECB a EU) a začaly se zadlužovat po řeckém vzoru. Výše jejich dluhu přitom dosáhla takové úrovně, že v přímé konfrontaci s covidovou pandemií musela zasáhnout EU a stomiliardové eurové půjčky si poprvé v historii vzala přímo na svá bedra. Jako kdyby podle evropských lídrů do roku 2050 již žádná další krize nehrozila. Ale ona přišla. Má, a bude mít, drtivé dopady, jen si to zatím nechceme připustit.
Jak mohl Putin do svých plánů zahrnout EU?
Samozřejmě dnes nevíme, zda v Rusku takto přemýšleli. Ale mohli. Nemusíte být velký koumák, abyste si v Eurostatu zjistili, jaký je dluh jednotlivých států. Přičtete k tomu nový dluh EU na pocovidovou obnovu. Potom chvilku počkáte, až se začne projevovat efekt vytištěných bilionů eur na výkup státních dluhopisů zemí eurozóny a už jen stačí vtrhnout na Ukrajinu a sledovat, jak prudký růst cen energií a energetických surovin udělá práci za vás.
Vysoká inflace nakonec i ECB donutí zvyšovat sazby, ale tím se začnou neúnosně zvyšovat úroky, které budou investoři požadovat u státních dluhopisů předlužených zemí, jako jsou Itálie, Řecko, Španělsko, Portugalsko, a kdo ví, možná i Francie.
REKLAMA
Rusko už Evropu nepotřebuje, proč ji tedy nezničit
Zatím si to nedokážeme představit, ale to jsme si válku na Ukrajině také nedokázali. Důležité ale je o této variantě uvažovat a snažit se tomuto scénáři předejít. Ale jak to udělat?
Pravděpodobně je už pozdě. Jedná se o neodvratný proces. Možná zase někdo přijde s myšlenkou, jak to zaonačit, jak si vzít „oddechový čas“, který se ale zase promrhá. Ale ono je to jako těsně před pádem letadla, kde se nahromadilo několik na první pohled náhodných a nahodilých událostí, které už jednoznačně ve svém součtu směřují ke katastrofě. Současní piloti s tím už nic neudělají.
Jak ve středečním projevu k národu uvedl premiér Petr Fiala, Rusko vede proti Evropě morálně ekonomickou válku. „Rusko se netají tím, že chce oslabit demokratické země, způsobit jim ekonomické obtíže, podnítit sociální problémy, narušit důvěru lidí ve stát a způsobit celkovou politickou nestabilitu. Jinými slovy – Rusko nás chce učinit slabými a tedy vydíratelnými.“
To je zajímavé sdělení. Slabými a vydíratelnými jsme se stali sami. Rusko toho jen využije.
A jaké plány má ČR?
To přesně nevíme. V každém případě by se česká vláda měla na tento scénář připravit a nepodléhat populistickým lákadlům v podobě plošného rozdávání peněz. Ale blíží se volby a odolat prostě nejde. Nicméně výhled Ministerstva financí na 300miliardové sekery ve státním rozpočtu do roku 2025 je nezodpovědný a neodpustitelný.