Bude ordinovat „doktor Google“?
Velké technologické firmy investují miliony dolarů do zdravotnictví. Velké plány má například majitel Googlu. Čím můžou atraktivnímu oboru přispět?
Hned několik společností řadících se k technologickým gigantům směřuje své síly i do odvětví, která možná překvapí. Jedním z nich je i zdravotnictví, které se stává pro miliardové firmy vhodným prostředím. Někde rychleji, jinde pomaleji, ovšem takřka jistě doba papírových kartoték odeznívá.
Zdravotnictví ve vyspělých zemích ročně spolyká kolem deseti procent HDP, uvádí britský magazín The Economist, který se tématu nedávno věnoval. V USA je to dokonce 17 procent domácího produktu, takže prostor pro rozvoj svých služeb slavné nadnárodní korporace jistě mají. A mnozí toho již využívají. Například řetězec Amazon Jeffa Bezzose už otevřel online lékárnu, chytré hodiny od Apple nabízí funkce týkající se zdraví, do oboru investuje hojně i Microsoft a expanzi chystá i majitel Facebooku Meta.
Zabránit srdečnímu selhání?
Podle The Economist minulý rok věhlasné technologické firmy do oboru nalily tři miliardy dolarů. Týdeník se zaměřil hlavně na aktivity Alphabetu, mateřské společnosti Google, který mezi nimi patrně vede. Od roku 2008 se investice do zdravotnictví této firmy zdvojnásobily. V poslední době do zdravotnictví proniká ve velkém a má v tomto segmentu i do budoucna velké plány.
Jedním z možností působení technologických firem, je oblast zařízeních, která můžete nosit a která dnes mohou řadu zdravotnických funkcí obstarávat. Alphabet svůj zájem potvrdil vstupem do oblíbené aplikace Fitbit, která vám nebo dalším desítkám milionů lidí třeba změří kroky. Samozřejmě, tohle má ještě k lékařské péči dost daleko, ovšem u těchto vcelku běžných záležitostí Alphabet zůstat nechce, prorazit se chystá například s funkcí, která monitoruje srdeční činnost a hledá nepravidelnosti, čímž by mohla upozornit na riziko mrtvic nebo infarktů. Na podzim mají do oběhu vyrazit i chytré hodinky Pixel, jejichž kamera má podle odstínu pleti a hladiny kyslíku poznat srdeční a dýchací činnost, domácí asistent zase rozpoznat chrápání (které není radno brát na lehkou váhu).
REKLAMA
Administrativa i futuristické nápady
Další funkce, třeba Care Studio, je zaměřena hlavně na lékaře a jejich administrativu. Alphabet ale přichází i s poměrně futuristickými návrhy, zapojit chce i umělou inteligenci. Kdo ví, třeba se jednou za lékařem vydáme na Google (což by nemělo znamenat vyhledávání diagnóz v prohlížeči). Nebo nám Alphabet prodlouží život? Právě to si totiž vytyčila další ze společností patřící pod majitele Google. Biotechnologický start-up Calico, kterému na svět pomohli i spoluzakladatelé Google Sergey Brin a Larry Page, se specializuje na nemoci související se stárnutím, například diabetes nebo Alzheimerovu chorobu.