CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

20. 07. 2022

0 komentářů

Inflace výrobců vykazuje známky uklidňování

 

Ceny českých průmyslových výrobců v červnu sice v meziročním vyjádření narostly o děsivých 28,5 %, tedy více než v květnu (27,9 %), ovšem opět jsme byli svědky zpomalení meziměsíčního zdražování. To tentokrát dosáhlo tempa 1,4 %, zatímco v květnu se jednalo o 1,9 %. Sestupnou tendenci pak tato statistika vykazuje nepřetržitě od března, kdy činila 4,2 %.

Loading



 

Meziročně v rámci jednotlivých průmyslových skupin nejvýrazněji zdražil oddíl elektřiny, plynu a páry (44,6 %), následovaný těžbou a dobýváním (33,3 %) a obecnými kovy (30,9 %). Samotné energie pak narostly na ceně o úctyhodných 56,5 %. Meziměsíčně se naopak v datech objevilo kosmetické zlevňování a to paradoxně taktéž u zmiňované elektřiny, plynu a páry (-0,8 %), těžby (-0,3 %) a obecných kovů (-0,1 %).

Kromě průmyslových výrobců pochopitelně pokračuje i inflace v ostatních sektorech. U výrobců zemědělských došlo ke zdražení na úrovni 42,5 % meziročně, u tržních služeb pro podniky o 6,2 % a konečně stavební práce meziročně přidaly 12,8 %.

Po červnové statistice růstu českých spotřebitelských cen, která taktéž vykázala zpomalení meziměsíčního tempa zdražování, lze i signály z výrobního sektoru vnímat s opatrným optimismem. Samotná cenová dynamiky je dosud sice na české poměry mimořádně zdivočelá, ovšem na konci tunelu již probleskují světélka. Kromě setrvalého snižování meziměsíční cenové dynamiky nelze nezmínit ani vývoj na světových trzích, který do ní teprve v následujících měsících doputuje. Poměrně výrazně v nedávné době zlevňovala ropa, z post-pandemických výšin se již zpět do normálnějších pásem vracejí i některé kovy, dřevo či kontejnerová lodní přeprava. I zemědělské komodity, jejichž nedávný vrchol se teprve nyní plně propisuje do cenových statistik, již přibližně po dobu tří měsíců vykazují tendenci k velmi opatrnému zlevňování. Celkový obrázek ovšem nakonec vždy pokazí energie, kde je jakékoliv uklidnění spíše v nedohlednu. I pokud nakonec nedojde k úplnému zastavení dodávek ruského zemního plynu do Evropy, přesáhne letošní růst cen výrobců bezpečně 20% hranici. Vrchol zdražování by ovšem měl být v takovém případě již za námi. Jak ale naznačují dostupné signály, plynové drama ještě pravděpodobně nekončí, což hrozí inflační situaci během podzimu opět vyostřit.

Vít Hradil, hlavní ekonom CYRRUS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *