10. 08. 2022
Inflace v ČR stále roste, už je na 17,5 %
Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly v červenci o 17,5 %, což bylo o 0,3 procentního bodu více než v červnu. Meziměsíčně se zvýšily o 1,3 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle rekreace a kultura.
„Meziroční inflace se tentokrát dostává na 17,5 % a výrazně zaostává za inflační prognózou ČNB. Naplňuje se tím prozatím hypotéza inflačního bufferu, díky němuž může centrální banka dál vyčkávat se zvyšováním úrokových sazeb. Zatímco dosud jí inflace překvapovala příliš vysokým růstem, nyní zaostala, protože ČNB očekávala její nárůst na 18,8 %,“ uvedl Petr Dufek, hlavní ekonom CREDITAS.
Jak dále upozornil, za více než třetinu inflace je odpovědné drahé bydlení. Za elektřinu platíme ve srovnání s loňskem o více než třetinu více, za plyn skoro o 60 % a na tempu nabírají i tuhá paliva, která se pro některé spotřebitele jeví jako vhodná alternativa. Možná až příliš, protože rostoucí poptávka po nich žene i jejich ceny nahoru.
„První pozitivní signál však konečně vysílá tzv. imputované nájemné, které zrcadlí ceny nemovitostí, stavebních prací a materiálů. A tady už je patrný drobný obrat, protože ceny této nenápadné položky – představující mimochodem desetinu spotřebitelského koše – už rostou o něco málo pomaleji než v červnu. Co čekat dál? Je pravděpodobné, že s upgradovanými ceníky energií se inflace bude sunout ještě vzhůru a přiblíží se zřejmě na dohled dvaceti procentům. Jestli je zdolá či nikoliv je zbytečné spekulovat. V každém případě levnější PHM a zmírnění u cen vlastnického bydlení by mohlo inflaci začít konečně brzdit. Totéž lze říct i o potravinách, které vystřelily před sklizní o téměř 20 %. Nemluvě o ustřelených cenách oblečení a obuvi nebo prudkém zdražování v restauracích,“ doplnil Petr Dufek.