CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

24. 08. 2022

0 komentářů

Apocalypse Now

 

Ceny energií rostou z úrovní „velký špatný“ na „Apocalypse Now“. Důvodem takového nárůstu je neplánovaná třídenní (31.8. – 2.9.) „údržba“ Nord Stream 1 a tedy jeho odstávka. Už aktuálně jsou dodávky plynu z Ruska jen na 20% dohodnutého objemu. Belgický premiér Alexander De Croo řekl, že Evropa může čelit až deseti obtížným zimám. . S takovými cenami není konzistentní dnešní životní úroveň EU a velikost průmyslu EU.

Loading



 

V Evropě máme pocit, že celý na svět podobně jako my žije energetickou krizí. Ne. Ve světě je spousta zemí, kde velkoobchodní cena plynu je zlomkem evropských cen. Z tohoto pohledu tak vysoké ceny plynu a elektřiny v Evropě nemůžou zůstat dlouhodobě a nezůstanou. Za prvé, bez překážek by arbitráž ceny srovnala. Překážkou je logistika = jak levnější plyn do Evropy dostat a rozdistribuovat jej. Plné vybudování logistiky může trvat mnoho let (LNG terminály, plynovody, jádro, OZE…). Zde se zřetelně ukazuje, jak důležité je investovat do infrastruktury a surovinové bezpečnosti, a nikoliv se jen soustředit na nízké ceny. Mimochodem, Evropa se zoufale snaží získat břidlicový plyn z USA. Má přitom zásoby břidlicového plynu pokrývající 30 násobek roční spotřeby. Nejkvalitnější zdroje jsou na Ukrajině, dále pak v Rumunsku, Německu, UK a Bulharsku. V Polsku problém s jílem, ve Francii je prioritou jádro. Proč EU netěží? Protože dopady na životní prostředí. Mezitím díky břidlicovým zdrojům výrazně zvýšily svou energetickou bezpečnost.

Tím se dostáváme „za druhé“: politici zemí EU budou muset začít dělat kompromisy. Břidlicový plyn je samozřejmě běh na dlouhou trať. Podobně jako proklamace, že budeme více spoléhat na jaderné zdroje. Odložení uzavření jadernách elektráren je jedním z krátkodobých kompromisů. Nicméně na stole by měla být i změna cenotvorby energií, emisní povolenky apod. Za třetí, EU míří do recese, což povede ke snížení poptávky, a tedy k poklesu ceny. Je nepříjemnou skutečností, že ČR bude patřit mezi země, které budou nejvíce postižené. Propočty Mezinárodního měnového fondu ukázaly, že vypnutí ruského plynu by způsobilo největší propad ekonomiky v Maďarsku, Slovensku a v Česku. Až o 6%.

Za čtvrté, pokud tak vysoké ceny budou mít tendenci přetrvávat několik let, tak firmám nezbude (v lepším případě) nic jiného než přesunout energeticky náročnou výrobu do zemí s nízkými cenami energií. Což povede k dlouhodobému poklesu poptávky v EU po energiích, a tedy k poklesu ceny. Nicméně i k poklesu zaměstnanosti a relativní životní úrovně v zemích EU.

Autor: David Navrátil, analytik České spořitelny

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *