CZK/€ 25.225 -0,18%

CZK/$ 23.991 -0,24%

CZK/£ 30.348 -0,42%

CZK/CHF 27.099 -0,10%

23. 09. 2022

0 komentářů

Zaplatili jste letos zálohu na silniční daň? Máte možnost si požádat o její vrácení

 

V letošním roce nabyla účinnosti významná novela zákona o silniční dani, díky které se významně zúžil okruh vozidel podléhajících silniční dani. Finanční správa zveřejnila informaci, podle které eviduje na osobních daňových účtech poplatníků velké množství přeplatků na silniční dani nejen z letošního roku (zejména uhrazené zálohy na daň z doby před nabytím účinnosti novely), ale i z minulosti. Poplatníci by si tak měli ověřit zůstatek stavu jejich osobního daňového účtu a v případě existence přeplatku si mohou požádat o jeho převedení na jinou daň nebo o jeho vrácení. Jak postupovat?

Loading



 

„Požádat o vrácení přeplatku na silniční dani lze doporučit zejména těm, kteří nově nemají vozidla spadající do předmětu silniční daně (například provozují pouze osobní automobily),“ vysvětluje Jan Kašpar, daňový poradce KODAP. „Pokud však poplatník očekává, že bude za rok 2022 silniční daň hradit, o vrácení žádat nemusí a uhrazenou zálohu může na osobním daňovém účtu ponechat,“ dodává Kašpar.

Existenci přeplatku si lze ověřit pomocí přihlášení do Online finančního úřadu prostřednictvím bankovní identity či datové schránky. Další možností je pak kontaktovat místně příslušného správce daně. Následně stačí ve webové aplikaci Finanční správy vyplnit žádost o vrácení přeplatku. Tu lze pak podat v písemné podobě, elektronicky nebo ústně do protokolu. V případě, že poplatník zvolí elektronickou podobu podání, lze tak učinit pouze prostřednictvím datové zprávy, která splňuje podmínky ověřeného podpisu (například ověřená identita, se kterou se přihlašuje do datové schránky).

Správce daně má na vyřízení žádosti 30 dní. Pokud si poplatník o přeplatek sám nepožádá, stává se přeplatek po 6 letech od konce roku, ve kterém vznikl, příjmem státu a poplatníkovi nárok na jeho vrácení zaniká.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Daňové a pojistné změny pro OSVČ od roku 2025 – vyšší odvody a nová daňová hranice

Od 1. ledna 2025 dochází k významným změnám v daňových a pojistných odvodech pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Tyto změny ovlivní jak hranice pro zdanění, tak i minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Cílem úprav je především reagovat na rostoucí průměrné mzdy a zajistit tak […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *