CZK/€ 25.065 -0,20%

CZK/$ 23.906 +0,03%

CZK/£ 30.428 -0,08%

CZK/CHF 26.892 -0,64%

20. 10. 2022

0 komentářů

Rekordní inflace a trhy

 

Předpovědět růst inflace je téměř nemožné. Můžeme se však připravit na možné scénáře, které budou v nejbližší době záviset na řadě faktorů. Rozdíly jsou také v místních podmínkách, ať už mluvíme o jednotlivých zemích nebo regionech, kde máme na mysli rozdíly mezi USA a Evropou. Podívejme se tedy na vývoj rostoucí inflace a na to, jak ovlivňuje investory.

Loading



 

USA a Fed

V USA je „strážcem“ inflace Federální rezervní systém. Na zářijovém zasedání Fedu jsme byli svědky třetího zvýšení sazeb v řadě o 0,75 procentního bodu. Co z toho vyplývá? Inflace v USA nadále roste a centrální bankéři jsou odhodláni měnovou politiku ještě více zpřísnit.  Referenční úrokové sazby se v USA pohybovaly  od 3 % do 3,25 %.

Každý region má své vlastní specifikace. Přibližné hodnoty inflace v EU a ve Spojených státech se pohybují v rozmezí 8-9%. Rozdíly nacházíme především v přístupu k měnové politice a v boji proti inflaci. Federální rezervní systém musí čelit větší výzvě než Evropská centrální banka, o čemž svědčí nastavení klíčových úrokových sazeb.

V Evropě také cítíme rozdíl mezi zeměmi. Například v České republice vysoká inflace výrazně snižuje růst reálných mezd. V důsledku toho vidíme pokles kupní síly nemovitostí v České republice, domácnosti začínají stále více spořit.  Mezi nejdražší patří energie a potraviny, které mohou v nadcházejících měsících zvýšit celkovou inflaci až o 20 %.

REKLAMA

Podíváme-li se na situaci ve Slovinsku, hodnota ukazatele ekonomického klimatu v září výrazně klesla a byla pod dlouhodobým průměrem. Zde vidíme trend rostoucích cen potravin, které byly meziročně o 14,4 procenta vyšší, a prognózy naznačují další růst. Na druhou stranu existuje segment s nemovitostmi. Ceny rezidenčních nemovitostí ve Slovinsku, zejména těch, které se používají, ve druhém čtvrtletí nadále rostly.  V této zemi, stejně jako v jiných, dochází k poklesu  důvěry spotřebitelů, která byla výrazně nižší než před rokem v důsledku poklesu kupní síly domácností a  rychle  rostoucích cen. Spotřebitelé jsou rovněž znepokojeni rostoucími cenami stavebních materiálů, vysokými cenami surovin a energetických produktů.

Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) v Evropské unii v srpnu 2022 podle zemí. Zdroj: Statista.com

 

Komodity na vzestupu

V těchto časech každého investora trápí, kam umístit své prostředky, aby nebyly v ohrožení. Jednou z příležitostí mohou být některé komodity, například ropa a plyn. To, čeho jsme dnes svědky, je snížení dodávek, což může vést k  extrémně vysokým cenám energie  v Evropě a následně k vysokým nákladům na elektřinu.   Takový nárůst vede k problémům s likviditou,  možným bankrotům a možným politickým nepokojům.

REKLAMA

Další možností jsou komodity jako pšenice a kukuřice. Na jedné straně jsou ceny zemědělských komodit příznivější pro zemědělce, ale na straně druhé se tyto ceny odráží na cenách potravin.

Výkonnost futures na pšenici v USA za posledních 5 let. (Zdroj: Investing.com)

Které společnosti z toho mají prospěch?

V poslední době vidíme, že jsou to právě energetické společnosti, které byly postaveny do výhodné pozice. Jednou z nich je americká společnost Exxon Mobile, která ve druhém čtvrtletí roku 2022 oznámila zisk ve výši 17,9 miliardy dolarů a ztrojnásobila svůj zisk ve srovnání s předchozím obdobím. Takový rozdíl může zajímat mnoho investorů a ti, kteří se dosud o energetický sektor nezajímali, možná již změnili svůj názor.

Výkonnost akcií společnosti Exxon Mobil Corp za posledních 5 let. (Zdroj:Investing.com)

Další v řadě je British Petroleum, jejíž zisk v prvním čtvrtletí byl třikrát vyšší než 9,1 miliardy dolarů v loňském roce. Důvod k radosti mají i další společnosti v oboru.  Německá energetická skupina RWE zvýšila v první polovině roku 2022 svůj zisk o více než třetinu na 2,8 miliardy eur, zatímco rakouská společnost ÖMV zaznamenala v prvních dvou čtvrtletích nárůst zisku o 124 %.

Dalším odvětvím, které bude těžit z růstu cen potravin, je maloobchod. Inflace však na podniky nepůsobí stejně, protože je třeba zohlednit i další faktory. Obecně však lze říci, že maloobchodní sektor by měl být v blízké budoucnosti na vzestupu. Vysoká inflace tak může být pro investory také dobrou příležitostí k rozšíření portfolia.

Lucía Žárska, analytička společnosti ProfitLevel

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Proč jsou emoce v investování tak důležité?

Investování je mnohem více než jen otázka matematiky a výpočtů. Mnozí investoři však často opomíjejí emoce, intuici a myšlenkové zkratky, jejichž vliv či dopad na investiční rozhodnutí bývá zásadní. Přirozené lidské sklony, jako je sklon k nadměrnému sebevědomí nebo averze ke ztrátě, mohou výrazně ovlivnit investiční rozhodnutí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 12. 2024

Promyšlená diverzifikace portfolia bude pro investory v příštím roce klíčová

Investiční výhledy společnosti Amundi pro rok 2025 reflektují svět plný proměn a zároveň upozorňují na zajímavé investiční příležitosti. I přes geopolitické změny zůstává vývoj v globální ekonomice příznivě nakloněn rizikovým aktivům. Klíčem k úspěchu bude důsledná diverzifikace portfolia a schopnost rychle reagovat na tržní a politické změny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *