21. 11. 2022
Listopadové podnikatelské nálady pomohou výnosům rozluštit dilema. Zda padat ještě dál dolů?
Čeká nás týden, ve kterém nová čísla hodně napoví, jak si vedou evropské ekonomiky tváří v tvář energetické krizi a růstu úrokových sazeb. V posledních čtrnácti dnech výnosy na dluhopisových trzích v USA i v Evropě významně poklesly a to jednak díky nižším inflačním číslům z USA a současně z obav o hospodářský růst v Evropě. Výnos německého desetiletého dluhopisu poklesl v posledních čtrnácti dnech zhruba o 40bps a osciluje okolo psychologické bariéry 2 %.
V tomto týdnu se bude hodně hrát o výsledek nové série podnikatelských nálad v eurozóně v čele s německými a francouzskými indexy nákupních manažerů (PMI) a s výsledkem německého indexu podnikatelské nálady Ifo. V říjnu skončily indexy PMI v klíčových zemích Evropské unie pod hranicí 50 bodů a pokud v listopadu zaznamenají další pokles, může to být pro ECB jasný signál zvolnit tempo utahování měnové politiky a zvýšit sazby v prosinci “jen” o 50bps. Na druhou stranu vidíme i na případu Česka, že podnikatelské nálady dnes často vysílají rozporuplné informace. Energetická krize i vysoké úroky dopadají disproporčně na jednotlivá odvětví i konkrétní podniky, a proto mohou různé vzorky podnikatelských průzkumů poskytovat odlišné výsledky. To je pravděpodobně také důvod, proč v průzkumu ČSÚ nevycházejí nové objednávky zdaleka tak pesimisticky, jako v průzkumu PMI. A stejně tak francouzský index INSEE nemaluje druhé největší ekonomice zdaleka tak chmurnou budoucnost, jako francouzské PMI.
Proto si myslíme, že i když trhy budou na výsledek evropských podnikatelských nálad bezesporu hodně citlivé, jejich vazba na skutečný výkon ekonomiky může být v tomto a v příštím roce slabší a relevantnost pro rozhodování centrálních bankéřů tím pádem bude nižší.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance