30. 12. 2022
Na závěr roku 2022 koruna posílila a testovala úrovně pod 24,15 CZK/EUR
Makroekonomický kalendář tento týden mnoho impulsů nenabídl, otěže tak převzaly zprávy z Číny ohledně pandemické situace, které rezonovaly na finančních trzích.
Obavy z dopadů enormního nárůstu covidových případů v Číně poté, co na začátku prosince tamní vláda náhle upustila od politiky nulové tolerance covidu, zchladily globální sentiment v posledním letošním týdni. Přičemž vrchol prudkého šíření pandemie lze pravděpodobně očekávat až na konci ledna v průběhu oslav nového lunárního roku.
Konjunkturální průzkum z tuzemské ekonomiky potvrdil přetrvávající pesimismus jak u spotřebitelů, tak i u podnikatelů. Nicméně v podnikatelské sféře, přestože se již sedm měsíců v řadě zhoršuje, je sentiment v porovnání s hodnotami zaznamenanými během koronavirové pandemie stále relativně příznivý. Přetrvávající negativní sentiment však nasvědčuje tomu, že tuzemská ekonomika má namířeno do recese. Ta by však podle nás měla být jen mělká a spojená s pouze mírným nárůstem nezaměstnanosti.
Globální finanční trhy zakončily mizerný rok jak pro akcie, tak i dluhopisy v mírné risk-off náladě. Korunové sazby během týdne vzrostly podél celé křivky – v některých splatnostech až o 20 b. – zatímco dolarové a eurové sazby připsaly zhruba 10 b., zejména na delším konci v případě těch eurových. Dolar, jeden z největších vítězů roku 2022, v posledním týdnu proti ostatním světovým měnám lehce ztrácel, vůči euru v závěru evropské seance ztrácí 0,5 %. Eurodolarový pár se tak nadále pohybuje na nejvyšší úrovni za posledních více než šest měsíců. Česká koruna během týdne posilovala a rok 2022 zakončuje poblíž nejsilnější úrovně od zhruba poloviny roku 2011 na 24,15 CZK/EUR. Polský zlotý si v týdenním srovnání pohoršil o 1,0 %, maďarský forint oslabil zase o 0,4 %.