03. 01. 2023
Bankovní sektor v listopadu – obyvatelstvo již strádá, firmy se zatím drží
Celková bilanční suma bankovního sektoru v listopadu poklesla o 0,7 % meziměsíčně na konečnou hodnotu 9553 mld. Kč. Stojí za tím pokles vkladů a úvěrů u jiných úvěrových institucí (-3,5 % meziměsíčně) spolu s výrazným propadem v bilanční položce kladná reálná hodnota derivátů (-18 % meziměsíčně). Meziroční tempo růstu tak radikálně zpomalilo na 2,6 %.
Celkové vklady v průběhu listopadu mírně poklesly o 0,1 % meziměsíčně na konečných 6546 mld. Kč. Do listopadového výsledku opět výrazně zasáhly vklady vládních institucí, které poklesly o téměř 44 mld. Kč. Bez nich by celkové vklady vzrostly o 0,7 % meziměsíčně, neboť se zvýšily jak vklady firem (+0,9 % meziměsíčně), tak vklady obyvatelstva (+0,3 % meziměsíčně). Meziroční tempo růstu vkladů se nadále drží na poměrně vysoké hodnotě 7,6 %. Sledovaný objem nadvkladů během listopadu dosáhl nového maxima na úrovni 407 mld. Kč, a to především díky firemnímu sektoru. Jeho suma nadvkladů opět vzrostla na nové maximum 212 mld. Kč. Naopak nadvklady obyvatelstva pokračují v klesajícím trendu, když se během listopadu snížily zhruba o 4 mld. Kč. Od jejich maxima (257 mld. Kč v 04/2021) tak domácnosti ubraly ze svého finančního polštáře již 62 mld. Kč.
Celkový objem úvěrů v listopadu zpomalil tempo na 0,2 % meziměsíčně a dosáhl konečné hodnoty 4104 mld. Kč. Díky tomu i meziroční tempo růstu ztrácí lehce na dynamice a dosahuje aktuální úrovně 5,9 %. Listopad nepřál firemním úvěrům, jejichž celkový objem se snížil o 0,4 % meziměsíčně. Oproti loňskému roku je však patrná změna v jejich struktuře, když rychleji rostou úvěry investiční (+7,9 % YTD) i úvěry na oběžná aktiva (+12,9 % YTD) a naopak zpomalilo tempo růstu úvěrů na přechodný nedostatek zdrojů (+7,0 % YTD). Nové produkci firemních úvěrů nadále vévodí úvěry poskytnuté v eurech, jichž bylo od počátku roku poskytnuto o 98 % více než v roce 2021. Díky tomu již eurové úvěry tvoří více než 47 % veškerých nově čerpaných firemních úvěrů. Důvod je jasný, a to výše úrokové sazby eurových úvěrů, která je poloviční ve srovnání se sazbou úvěrů korunových. V souhrnné výši (EUR+CZK) je dosavadní nová produkce firemních úvěrů ve srovnání s rokem 2021 nižší o 11,5 %.
Celkové úvěry obyvatelstvu rostly v listopadu jen mírně rychleji než v říjnu, a to o 0,4 % meziměsíčně. Důvodem je extrémně slabá poptávka po hypotečních úvěrech, které jsou stěžejním produktem retailového bankovnictví. Jejich objem se v posledních třech měsících potácí okolo úrovně 7 mld. Kč, což prohlubuje meziroční propad nových hypoték na více než 55 %. Ani srovnání s posledním předkovidovým rokem 2019, které doposud vyznívalo pozitivně, již neobstojí. Doposud zveřejněná produkce roku 2022 je v tomto srovnání nižší již o 3,3 %. Nově poskytnuté spotřebitelské úvěry naopak vykazují stabilní poptávku a jejich celkový objem je o 1,3 % vyšší než v roce 2021. Jejich podíl na úvěrech nově poskytnutých obyvatelstvu se zvýšil ze 17,2 % v roce 2021 na aktuálních 31 %
Autor: Lenka Kalivodováš, analytička Raiffeisenbank