09. 01. 2023
S počátkem roku 2023 stoupá zlato jako o závod
Zlato patří spolu se stříbrem a platinou k několika málo komoditám, které se od počátku nového roku obchodují výš. Nově nalezená odolnost zlata a jeho prosincové momentum se přenesly i do ledna. Investoři totiž hledají zajištění před rokem, který má být podle predikcí pro ostatní třídy aktiv, a to zejména pro akcie, dosti náročný.
Zlato patří spolu se stříbrem a platinou k několika málo komoditám, které se od počátku nového roku obchodují výš. Nově nalezená odolnost zlata a jeho prosincové momentum se přenesly i do ledna, protože investoři hledají zajištění před rokem, který má být podle predikcí dosti náročný zejména pro ty, kdo mají peníze v akciích.
Od roku 2023 očekáváme, že bude pro ceny investičních kovů příznivý. V jejich prospěch totiž hovoří nejen recese a riziko poklesu cen na akciových trzích, ale i případný vzestup diskontní sazby a vyhlídky na oslabení dolaru. V neposlední řadě pak i zvýšená pravděpodobnost, že se střednědobá inflace nevrátí na očekávanou 2,5% hladinu, ale ustálí se někde kolem 4 %. To všechno hrálo svou roli první den skutečného obchodování v novém roce, kdy dolar dočasně posílil a klesly nejen výnosy z dluhopisů, ale i akcie. Nová minima tohoto cyklu dostihla i takové firmy, jako jsou Tesla nebo Apple.
Náš hlavní akciový stratég Peter Garnry ve svém nedávném článku k akciím poznamenal: „Přichází nový rok s novými nadějemi, ale kolem inflace, úrokových sazeb, geopolitických rizik a Číny zůstává všechno při starém. Za pár týdnů začnou firmy oznamovat hospodářské výsledky za poslední kvartál a klíčovou otázkou teď je, nakolik snižují své prognózy pro rok 2023 a uvědomují si faktory, které budou nepříznivě ovlivňovat jejich provozní marže.“
Kromě už zmíněných faktorů, které budou v letošním roce podporovat zlato, předpokládáme, že po něm bude i nadále značná poptávka ze strany centrálních bank a ta bude tlumit případné šoky na trhu. Světová rada pro zlato uvedla, že ho veřejný sektor za první tři čtvrtletí loňského roku nakoupil 673 tun, což je víc než jindy za celý rok už od roku 1967. Z velké části za tím stojí několik centrálních bank, které se snaží snížit své dolarové expozice. Tohle zbavování se dolarů a všeobecný hlad po zlatě by mělo přinést další silný rok nákupů zlata oficiálními institucemi.
REKLAMA
Navíc očekáváme, že příhodnější investiční prostředí pro zlato pomůže vytvořit i obrat ze strany ETF, které se loni zbavily 120 tun, ale letos by mohly aspoň 200 tun nakoupit. Z hedgeových fondů se od počátku listopadu, kdy trojité dno předznamenalo změnu dosavadní strategie prodeje zlata při prvních známkách posilování, staly čistí kupci. V důsledku toho se jejich čistá pozice do 27. prosince změnila z 38k čistých krátkých pozic na 67k čistých dlouhých pozic.
Na začátku nového roku bývají obchodníci zpravila nejistí, protože se bojí, aby neudělali chybu. Zároveň může strach z toho, aby něco nepropásli (FOMO), přinést rychlý nárůst pozic, které pak mohou zůstat exponované, když se směr vývoje změní. Tato mechanika bude mít v nejbližší době dopad i na pohyb cen zlata, stříbra a platiny, zvlášť vzhledem k jejich výraznému posílení v prvních hodinách obchodování.
Technicky vzato zvyšuje skok na 1852 dolarů z minulého týdne (přesahující již tak strmý vzestupný trend) riziko, že trh vystřelil nahoru moc rychle a moc brzy, a potenciální kupci by měli uvážit, jestli raději nepočkat na fázi korekce nebo konsolidace. Další klíčovou hladinou odporu bude červnové maximum na 1878 dolarů a poté 1897 dolarů, což představuje 61,8% retracement korekce z roku 2022. Zatím ale nelze vyloučit ani návrat k 21dennímu klouzavému průměru, který je v současnosti na 1802 dolarů, což by znamenalo změnu celkově pozitivního sentimentu.
Zdroj : Saxo Bank
Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank