16. 01. 2023
Ceny výrobců v prosinci klesly vlivem nižších cen komodit
Ceny průmyslových výrobců v ČR klesly v prosinci meziměsíčně o 1,1 %. Jednalo se tak o již o druhý pokles v řadě. V meziročním vyjádření růst cen zpomalil z 21,3 procenta na 20,1 procenta. Bez energií byly ceny průmyslových výrobců meziročně vyšší o 13,5 %. Dynamika průmyslových cen tak v prosinci opět výrazně zaostala za očekáváními. Tržní konsensus předpokládal pokles cen meziměsíčně pouze o 0,6 procenta a meziročně o 20,8 procent.
Na prosincovém vývoji se odráží především pokles cen na světových komoditních trzích. V důsledku toho podle ČSÚ největší meziměsíční pokles cen zaznamenalo odvětví výroby koksu a rafinovaných ropných produktů. Surová ropa Brent během prosince totiž zlevnila o přibližně 10 dolarů za barel, v procentním vyjádření pak o více než 10 procent. Nižší byly i ceny chemických látek a výrobků a také kovů a kovodělných výrobků. Naopak ceny elektřiny a ceny potravinářských výrobků šly nahoru.
Ceny zemědělských výrobců od července do října soustavně poměrně rychle klesaly, v listopadu a prosinci se však opět vrátily k růstu. V meziměsíčním srovnání byly v závěrečném měsíci loňského roku vyšší o 1,7 %, v meziročním pak o 27,3 %. Rostly ale i ceny stavebních prací a ceny tržních služeb pro podniky.
Statistický úřad zveřejnil i výsledky za celý rok 2022. Ceny průmyslových výrobců byly za loňský rok v průměru vyšší o 24,3 %, což je nejvíce od vzniku České republiky. Ceny zemědělských výrobců pak stouply o 31,8 %. V roce 2021 to bylo o 6,9 %.
Celkově lze prosincový vývoj výrobních cen považovat za pozitivní signál z hlediska zmírňování inflačních tlaků. Hlavním zdrojem nižší dynamiky výrobních cen zůstávají nižší ceny na komoditních trzích, spíše než klesající poptávka. I ta však v dalších měsících zřejmě začne tlačit ceny průmyslových výrobců směrem dolů.