18. 01. 2023
Česká inflace v závěru roku pátou nejvyšší v rámci EU
Podle dnes zveřejněných dat Eurostatu se meziroční prosincová harmonizovaná inflace v ČR vyšplhala na 16,8 %. Byla tak pátou nejvyšší v rámci celé unie. První inflační příčka náleží Maďarsku, které sice zavádělo netradiční cenové stropy u pohonných hmot a potravin, nicméně s inflací na úrovni 25 % předčilo všechny ostatní země. Na druhém až čtvrtém místě jsou pobaltské země platící eurem, kde se inflace pohybovala mezi 15,7-20,7 %.
Rozdíly mezi jednotlivými státy EU byly i v závěru loňského roku výrazné. Důvodem jsou především růžná opatření, která jednotlivé země přijímaly v souvislosti s problémem extrémních cen energií. Na růst inflace však měly vliv i zvýšené ceny zemědělských komodit, které se odrážely v tlaku na zdražování potravin patrném především ve východní části Evropy.
Zatímco v celé EU se ceny potravin meziročně zvýšily o necelých 17 %, v ČR to bylo o více než 26 %.Ale ani s takto rekordním tempem zdražování nebyla ČR oním „premiantem“, protože toto místo si s téměř 48 % nárůstem zajistilo Maďarsko.
Kromě společného inflačního problému spojeného s energiemi a potravinami můžeme nalézt i určitá česká specifika, kterými se naše inflace vymyká vývoji ve zbytku unie. Mezi ně patřil i cukr, který na rozdíl od většiny zemí EU zdražil na dvojnásobek. V prosinci nás nicméně předběhlo Estonsko, kde se v závěru roku jeho cena meziročně zvýšila o 105 %.
Pozici rekordmana ve zdražování si nicméně ČR udržela u oblečení a obuvi. Tempo, s jakým se u nás zdražují tyto položky (19 %, respektive 14,5 %) opravdu nevidíme v žádné jiné zemi. A je úplně jedno, že jde o zboží, které vesměs všude pochází z Asie a přijíždí stejnými kontejnery.
REKLAMA
Ceny elektřiny nemělo vzhledem dočasnému k úspornému tarifu smysl srovnávat, takže zbývá plyn, ve kterém je ČR jednoznačným premiantem se 139 % nárůstem jeho ceny. Nejrychleji zde zdražovaly i fotoaparáty a kamery, záznamová média nebo třeba sportovní vybavení.
Česká inflace bude nepochybně na přelomu roku kulminovat a brzy začne opět klesat. Do značné míry by jí v tom měla napomoci silná koruna a levná námořní doprava, které snižují ceny dováženého zboží. Podpořit desinflační trend může i slabší poptávka a restriktivní politika ČNB. Během půl roku bychom měli mít už inflaci jednocifernou.
Petr Dufek, hlavní ekonom CREDITAS