24. 02. 2023
Zlaťáky.cz: Do Česka se v uplynulém roce dovezlo 9,4 tun zlata, nejvíce za 11 let
V roce 2022 se do České republiky dovezlo 9,4 tuny zlata, což je o 352 kilogramů více než v roce 2021 a nejvíce za posledních 11 let. Hodnota dovezeného zlata dosáhla 12,2 miliardy korun, což je dokonce nejvíce od roku 1999, odkdy jsou k dispozici ucelená data. Nejvíce zlata se do Česka dovezlo v březnu, tedy bezprostředně po vypuknutí války na Ukrajině, konkrétně 1 788 kilogramů. Nejméně naopak na podzim, kdy se cena zlata dostala na 2,5letá minima. Například v říjnu se tak do Česka dovezlo pouze 399 kilogramů žlutého kovu. Vyplývá to z předběžných dat Českého statistického úřadu a výpočtů společnosti Zlaťáky.cz.
„Data statistického úřadu se sice týkají veškerého zlata v jakékoli formě včetně surového zlata či zlatého prachu, ale velmi dobře korespondují s poptávkou lidí po investičním zlatě. Ihned po vypuknutí konfliktu na Ukrajině jsme zaznamenali skokové zvýšení zájmu o zlato, a to nejen v Česku. Důsledkem bylo prodloužení čekacích dob, jelikož světové rafinerie a mincovny nebyly po vyprodání skladových zásob schopné nárůst poptávky uspokojit,“ vysvětluje Martin Štich, ředitel společnosti Zlaťáky.cz, která se specializuje na prodej investičního zlata a dalších drahých kovů.
Češi zlato nakupovali na cenovém vrcholu, nejnižší zájem měli v době, kdy bylo nejlevnější
Vysoký zájem Čechů o fyzické zlato v jarních měsících dokládá i fakt, že mezi tři z pěti nejsilnějších měsíců za posledních 10 let z pohledu importu zlata patřil právě únor, březen a duben loňského roku. V této době dosáhla cena zlata také svého loňského maxima, když se v březnu krátce dostala nad hranici 2 000 dolarů za trojskou unci. Naopak na podzim, kdy se jeho cena dostala pod 1 650 dolarů za unci a dosáhla 2,5letého minima, byl zájem o zlato nejnižší. Zatímco v září se dovezlo do Česka 415 kilogramů žlutého kovu, v říjnu to bylo pouze 399 kilogramů, tedy nejméně od října 2020.
„V této době jsme i my zaznamenali pokles poptávky po zlatě a naopak rostl zájem lidí o jeho prodej. Důvodem těchto prodejů byla často potřeba hotovosti kvůli vysoké inflaci, ale často za nimi stál také strach lidí z dalšího poklesu,“ říká Martin Štich s tím, že lidé tak často opakovali dlouhodobou investiční chybu. Tedy že investovali v době cenového vrcholu a svých investic se zbavovali v době, kdy jejich hodnota klesla. „Na druhou stranu, na jaře lidé zlato nekupovali primárně z důvodu spekulací na jeho růst, ale především ze strachu z eskalace konfliktu a jako ochranu části svého majetku,“ dodává Martin Štich.
REKLAMA
Dovoz zlata by mohl v příštích letech vzrůst na trojnásobek, ČNB uvažuje o rozšíření zlatých rezerv
V uplynulých deseti letech se hmotnost dovezeného zlata pohybovala kolem šesti až sedmi tun za rok, s několika výjimkami. Slabší byly roky 2019 a 2016, kdy se dovezlo jen okolo 5 tun ročně. Naopak silnější byl rok 2021, ve kterém bylo dovezeno 9 tun zlata.
Objem importu zlata přitom může brzy vzrůst až trojnásobně. Guvernér České národní banky Aleš Michl se totiž nechal slyšet, že plánuje navrhnout zvýšení státních rezerv zlata z 12 tun až na 100 tun, a to během pouhých pěti let. „To by znamenalo, že jenom Česká národní banka bude ročně dovážet téměř 20 tun zlata, tedy dvojnásobek loňského dovozu. Z našich diskuzí s klienty navíc vyplývá, že sledují, jak se ČNB chová, a ve svých rozhodnutích ji částečně následují. Když se zlata zbavovala, ptali se nás na důvody tohoto kroku. Naopak aktuální zájem ČNB o nákup zlata vede i ke zvýšenému zájmu lidí o možnosti investic do fyzického zlata. Dá se tedy předpokládat, že v takovém případě by vzrostla i poptávka drobných investorů,“ říká Martin Štich. Zájem o nákup zlata u drobných střadatelů podle něj zvyšuje také to, že se k němu vracejí i jiné centrální banky, které loni nakoupily rekordních 1 136 tun zlata.
Graf 1: Dovoz zlata do České republiky v kilogramech v letech 2012-2022
Zdroj: ČSÚ (pro rok 2022 jde o předběžná data)
Graf 1: Dovoz zlata do České republiky v kilogramech v jednotlivých měsících v letech 2019-2022
Zdroj: ČSÚ (pro rok 2022 jde o předběžná data)