CZK/€ 25.265 -0,02%

CZK/$ 23.960 -0,15%

CZK/£ 30.358 +0,18%

CZK/CHF 27.127 -0,09%

27. 02. 2023

0 komentářů

Společnost SAS pomáhá snižovat dopady konfliktů prostřednictvím nového analytického nástroje

 

Během posledních let došlo celosvětově kvůli různým konfliktům a násilí k vysídlení více než 100 milionů lidí a více než 300 milionů aktuálně potřebuje humanitární pomoc a ochranu. Zásadním úkolem dnešní doby je proto najít řešení, která pomohou snížit rizika násilných konfliktů a nestabilitu zemí. Společnost SAS ve spolupráci s nadací The Fund for Peace (FFP) vytvořila nový analytický nástroj – Crisis Sensitivity Simulator. Ten umožní politikům rychle identifikovat potenciální rizika a příležitosti, aby mohli účinně snížit intenzitu dopadů krizí a rychleji se zotavit.

Loading



 

 Nový analytický nástroj je výsledkem spolupráce nadace The Fund for Peace (FFP), americké neziskové, nevládní, výzkumné a vzdělávací instituce, která od roku 1957 usiluje o prevenci násilných konfliktů a podporuje udržitelnou bezpečnost, a společnosti SAS Institute, která je předním světovým dodavatelem řešení pro analýzu dat a jejíž nástroje užívá více než 83 000 firem a institucí ve 147 zemích.

„Analytický nástroj Crisis Sensitivity Simulator, který jsme vyvinuli, pomůže vládám včas identifikovat aktuální hrozby a simulovat různé podmínky jejich vývoje tak, aby bylo možné najít optimální opatření a aby státy byly vůči krizím odolnější,“ říká ředitel české pobočky SAS Institute Petr Šlajchrt.

Nadace FFP od roku 2006 vydává Index zranitelnosti států (FSI) na základě vyhodnocení rizik pro 179 zemí světa. Index pomáhá ostatním státům a organizacím identifikovat a kvantifikovat potřebnou pomoc těm nejvíce ohroženým. Nově zpracovává také Index odolnosti států (SRI), který měří schopnost zemí předvídat a zvládat krize a zotavovat se z nich s ohledem jednak na závažnost situace, jednak na zavedené systémy a opatření. S pomocí krizového simulátoru může FFP analyzovat citlivost jednotlivých zemí na šoky různé intenzity na základě jejich připravenosti (SRI) a citlivosti (FSI).

SAS a FFP spolupracovaly na přípravě simulátoru s partnery po celém světě, aby nalezly konsenzus ohledně rizikových faktorů, jejich společenského dopadu a priorit řešení. Jedná se mimo jiné o klimatická rizika, násilný extremismus nebo politickou nestabilitu.

REKLAMA

„Každá, i dobře připravená, země někdy zažije krizi, ale díky novým poznatkům lze předvídat různé situace v dlouhodobějším horizontu. To znamená lépe se na ně připravit a pohotověji reagovat a tím zmírnit jejich důsledky a dosáhnout rychlejšího zotavení,“ vysvětluje Nate Haken, viceprezident pro výzkum a inovace nadace FFP.

Odolnost země stojí na celé řadě pilířů, včetně inkluze, sociální soudržnosti, kapacity státních složek, schopností jednotlivců, ekonomických faktorů, rozvinutosti občanské sféry nebo ochrany životního prostředí. Pozitivním zaměřením na odolnost mohou politici i veřejnost lépe pochopit, jak by měla jak národní protikrizová opatření, tak mezinárodní pomoc, vypadat v praxi a proč by měla mít vysokou prioritu v příslušných programech a politikách.

Česká republika je v rámci Indexu zranitelnosti států (FSI) na 151. pozici (ze 179 zemí), u Indexu odolnosti států (SRI) na 152. místě.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář k nedávné panice na trzích: Jsme svědky počátku krize?

Uplynulé dny přinesly jedny z největších burzovních výprodejů za poslední roky, prakticky od začátku covid 19 k něčemu podobnému nedošlo. Poklesy odstartovala „asijská seance“, kde ztrácely akcie v rámci Japonska až o 12 % za den. Volatilita amerických akcií pak odpoledne dosáhnula takřka nevídaných hodnot a skočila za den až […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 08. 2024

Diverzifikace portfolií za účelem ochrany před dopady globálního oteplování

Globální oteplování představuje rostoucí hrozbu nejen pro životní prostředí, ale také pro finanční trhy a investiční strategie. Investoři mohou podniknout několik kroků, aby zajistili, že jejich investice budou nejen finančně výnosné, ale také udržitelné a odolné vůči negativním dopadům globálního oteplování.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *