13. 03. 2023
Situace v SVB a Silvergate povede k dalšímu pročištění trhu od neživotaschopných krypto projektů
Aktuální situace v bankách Silvergate a SVB je dostatečně známá a aktuálně velmi dobře mediálně pokrytá. Není tedy potřeba shrnovat ani opakovat to, co už bylo napsáno. V minulosti jsem opakovaně upozorňoval na mnohem širší rozsah silné vzájemné provázanosti toxicity aktiv kolem některých skupin krypto projektů a jejich provázanosti s toxickými aktivy v klasickém finančním světě. Jednalo se o skandál kolem 3AC a následně kolem skupiny FTX/Alameda.
V obou případech se podařilo některým projektům a investičním skupinám své ztráty bagatelizovat a vyhnout se tak potenciálním problémům. Dlouhodobě je však taková strategie neudržitelná, což se také potvrdilo při současných problémech bank Silvergate a hlavně SVB, které měly ke kryptu blízko.
V této souvislosti se do problémů dostal projekt stablecoinu USDC (Circle/Coinbase), který prudce poklesl někde až k úrovni 0,87 (a zároveň došlo k zastavení arbitrážního vyrovnávání mezi mnoha burzami). Zároveň se do problémů dostal i stablecoin DAI, který je, jak jsem v minulosti upozorňoval, silně navázaný na USDC. Po nedávném v principu ukončení fungování BUSD se jedná o další dva stablecoiny z top 4, u kterých se potvrdily předpovídané problémy. Zůstává už jen USDT se svými již legendárními “zdánlivě spolehlivými“ podkladovými aktivy.
Současná situace bude mít nepochybně dopad vedle ceny bitcoinu i na v principu všechny kryptoměnové a blockchainové projekty, kde dojde, podle mého názoru, k dalšímu pročištění a zkolabování nesmyslných a neživotaschopných projektů. Doporučuji přehodnocení držených aktiv v tomto odvětví a zaměření se na byznysově udržitelné, transparentní a stabilní projekty.
Z projektů, u kterých bych byl extrémně opatrný, bych jmenoval například CEX (centralizované burzy) bez výjimky (a to včetně těch největších). V oblasti DeFi bych si zase dával pozor na protokoly (hlavně lending – náchylné k flash-loan attackům a cross chain protokoly v souvislosti s chabou kvalitou kódu). Samozřejmostí je také neinvestovat do pochybných shitcoinů, kterých je nepřeberné množství a NFT, které podle mě nemají v současné podobě budoucnost. Držet bych doporučil minimální množství top coinů, případně projektů s dobrým týmem a hlavně jasným byznys case.
Autor: Igor Pauer, CTO a spoluzakladatel VEROBLOCK.io