CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

16. 03. 2023

0 komentářů

Rostoucí nervozita v evropském bankovním sektoru. Jak dnes zareaguje ECB?

 

Zatímco na začátku týdne strašily trhy krachy bank v USA, včera se nervozita přelila i do Evropy v souvislosti s problémy banky Credit Suisse. Akcie druhé největší švýcarské banky včera odepsaly téměř 25 %, zatímco pravděpodobnost bankrotu (měřeno CDS) vystřelila nad 50 %, což spustilo výprodej napříč evropským bankovním sektorem. Do toho bude dnes zasedat ECB, která se v únoru zavázala zvýšit úrokové sazby o 50bps. Minimálně peněžní trhy ale o takto razantním zpřísnění měnové politiky pochybují a přehodnotily sázky jen na +25bps.

Loading



 


Ve prospěch 50bps růstu sazeb hovoří nejen silný únorový závazek ECB, ale také fakt, že opatrnější reakci by si mohly trhy vyložit jako potvrzení vážností problémů evropských bank. Naproti tomu bude ECB zřejmě zdůrazňovat, že primárním problémem zůstává setrvale vysoká inflace, a zvláště pak její jádrová složka, která dále akceleruje. To by ostatně měla ukázat i nová prognóza, jež sice přinese nižší výhled na celkovou inflaci v eurozóně (díky nižším cenám energií), ale zároveň i vyšší jádrové tlaky, které jsou v tento moment klíčovou proměnnou v reakční funkci centrální banky.

Hlavním argumentem pro 25bps zvýšení sazeb jsou rizika pro finanční stabilitu spojená s turbulentním vývojem posledních dní. Je však dost dobře možné, že se ECB rozhodne ujistit trhy svojí připraveností zajistit finanční stabilitu prostřednictvím jiných nástrojů než sazeb. Těch má ECB ve svém arzenálu dostatek, ať již jde o standardní/mimořádné likvidní facility nebo dlouhodobé půjčky TLTROs, kterými dokáže daleko efektivněji (než skrze sazby) adresovat případné problémy s likviditou v evropském bankovním systému.

Shrnuto, podtrženo, nejpravděpodobnější je z našeho pohledu stále růst sazeb o 50bps, jakkoli přiznáváme, že podstatným rizikem je opatrnější reakce centrální banky. Z hlediska doprovodné komunikace však čeká ECB, resp. Christine Lagarde složitý úkol, který může způsobit významnou volatilitu. S ohledem na nová rizika a nejistoty očekáváme mírnější rétoriku směrem k dalšímu zpřísňování měnové politiky. Pokud však dojde ke zmírnění finančního napětí – k čemuž může pomoci i dnešní oznámení o dodání likvidity Credit Suisse ze strany švýcarské centrální banky – ECB inflační boj nezastaví a sazby bude dále zvyšovat.

Dominik Rusinko
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *