CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

05. 05. 2023

0 komentářů

Pád First Republic Bank: V bankovním sektoru odstartoval dominový efekt

 

V USA se v úterý znovu rozhořely obavy místních bank, aniž by k tomu existoval zjevný spouštěcí impuls. Sektor i nadále trápí strukturální problémy a regulační orgány nabízejí jen krátkodobou úlevu. Riziko dalších runů na banky a jejich úzké vazby na investiční nemovitosti jasně ukazují zranitelnost celého bankovního sektoru a naznačuje, že může dojít k dalšímu zpřísnění úvěrových podmínek.

Loading



 

Americké regionální banky čelí hrozbě dalších runů

Opětovné vzplanutí obav o americké regionální banky možná překvapilo svým načasováním, ale rozhodně ne trendem samotným. Úleva, která zavládla po záchraně First Republic Bank, měla jen krátké trvání a nezájem o akcie regionálních bank po uzavření dohody s JP Morgan patrně ještě povzbudil obchodníky spekulující na pokles cen. Bankovní sektor i nadále trápí strukturální problémy, mezi něž patří i fakt, že značnou část portfolia tvoří cenné papíry držené do splatnosti (což může v tuto chvíli znamenat značné ztráty), a také velký podíl nepojištěných vkladů. To jsou všechny vklady přesahující limit 250 000 USD pojištěný vládní korporací FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation). Situaci ještě komplikují zvýšené náklady na pojištění u FDIC.

Největší problém pak nastává, když dostatečný počet vkladatelů ztratí důvěru v banky a začne z nich vybírat své prostředky. Takové vybírání vkladů se může proměnit v sebenaplňující proroctví a způsobit run na banku. V konečném důsledku pak přežití bank nezáleží na jejich skutečné síle, ale na tom, nakolik vnímají masy, které jim svěřují svoje peníze, bankovní vklady jako bezpečné.

REKLAMA

S tím, jak se banky snaží navýšit objem depozit, se zároveň musí vyrovnat s rostoucí konkurencí. Zvyšující se úrokové sazby dělají z dluhopisů, fondů peněžního trhu a další investic lukrativnější způsob zhodnocení peněz firem i jednotlivců. Banky navíc čelí i riziku dalšího zpřísnění regulace.

Hrozící problémy s investičními nemovitostmi

Tlak na akcie bank zvyšují mimo jiné i jejich vazby na investiční nemovitosti, jež mohou napovědět, které další banky jsou v ohrožení. I viceprezident Berkshire Hathaway Charlie Mungernedávno varoval před nadcházející bouří  na americkém trhu s investičními nemovitostmi. Podle něj dojde k propadu jejich cen, zatímco jsou americké banky „plné“ dle jeho názoru „nenávratných půjček“. Vzhledem ke stále častější možnosti pracovat z domova, případně v nějakém hybridním režimu, je jedním z významných zdrojů rizika segment kancelářských prostor. Rostoucí ceny půjček navíc komplikují život vlastníkům nemovitostí a ztěžují financování mnoha staveb. Pokud developeři nebudou splácet půjčky, může to být pro zainteresované americké úvěrové instituce velká rána, a to může mít i vcelku rychlý a přímý dopad na poskytování bankovních úvěrů v rámci celé ekonomiky.

Průzkum evropských bankovních úvěrů vysílá varovné signály

REKLAMA

V úterý byl také zveřejněn průzkum bankovních úvěrů realizovaný ECB v 1. čtvrtletí 2023, z něhož vyplývá, že úvěrové podmínky bank eurozóny v oblasti půjček a úvěrových rámců pro obchodní podniky v tomto čtvrtletí znovu výrazně zpřísnily a tempo jejich zpřísňování je nejvyšší od krize veřejného dluhu eurozóny v roce 2011. Banky navíc hlásí i další výrazné čisté zpřísnění úvěrových podmínek u půjček na bydlení. Za nižší objem nových půjček ale nemůže jen strana nabídky, ale i slabší poptávka. Čistá poptávka firem po úvěrech v 1. kvartále 2023 výrazně poklesla kvůli vysokým úrokovým sazbám. Inflace zůstává i nadále vysoká, zejména v sektoru služeb, a zdá se, že narůstají obavy z ekonomických důsledků nedávného zpřísnění.

Vyhlídky v oblasti likvidity se zhoršují

Za nedávné posílení trhu částečně mohlo náhlé navýšení likvidity. Centrální banky totiž napumpovaly do ekonomik zhruba 1 bilion USD. Šlo mimo jiné o nový prostředek zajištění likvidity, jehož prostřednictvím Fed zareagoval na krizi Silicon Valley Bank, o nákupy japonských vládních dluhopisů ze strany Bank of Japan a o nedostatečně razantní kvantitativní zpřísňování ze strany ECB. Od konce ledna už americké ministerstvo financí vybralo ze svého účtu u Fedu zhruba 500 miliard USD, ale tento zdroj likvidity nyní vysychá, protože na účtu zbývá necelých 100 miliard. Musíme naopak počítat s rizikem úbytku likvidity, protože se objevují obavy ohledně dluhového stropu a ECB zrychluje kvantitativní zpřísňování. Pravděpodobná je i změna politiky BOJ. Částečnou kompenzaci může zajistit uvolňování ze strany čínské centrální banky, ale to bude patrně omezené a cílené.

Riziko ekonomických důsledků

Regionální banky ve Spojených státech mohou i nadále čelit odlivu vkladů. Níže uvedený graf ukazuje postupný pokles objemu depozit vyplývající z výsledků za 1. čtvrtletí. Riziko systémové krize sice zůstává i nadále nízké, je ale třeba sledovat, které další regionální banky mohou čelit hrozbě runu.

Pravděpodobné je i další zpřísnění úvěrových podmínek, neboť banky budou v nadcházejících měsících ve svých obchodních aktivitách konzervativnější a budou se snažit udržet si kapitál. Fed již informoval o prudkém propadu komerčních úvěrových aktivit v posledních dvou březnových týdnech, a to zejména u menších bank. Totéž naznačuje i ECB. Větší opatrnost mezi bankami může vést k útlumu obchodních aktivit, a zvýšit tak pravděpodobnost recese. To by ohrozilo zejména firmy, které jsou více závislé na externím financování.

Charu Chanana, tržní stratéžka Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *