18. 05. 2023
Deflace ve výrobním sektoru nabírá na síle
Ceny průmyslových výrobců v průběhu dubna zrychlily svůj pokles, když po březnových -1,0 tentokrát vykázaly -1,2 % meziměsíčně. V meziročním vyjádření to ovšem nadále odpovídá zdražení tempem 6,4 %. Výsledek představuje pro trh překvapení směrem dolů, když se očekával výsledek poblíž -0,2 % meziměsíčně a 7,5 % meziročně. Kromě průmyslu hlásí zlevňování vstupů i zemědělci, (-3,3 % meziměsíčně). Naproti tomu další růst cen hlásí stavební práce (0,3 %) i tržní služby pro podniky (1,4 %).
Meziměsíční cenový pokles v průmyslu byl tažen dominantně sektorem elektřiny, plynu a páry, který do celkového výsledku přispěl -0,6 procentního bodu. Teprve s odstupem následují potravinářské výrobky, dřevo a dřevěné výrobky, chemické látky a motorová vozidla (shodně -0,1pb). V meziročním srovnání pak výrobní inflaci tlačí vzhůru oddíl elektřiny, plynu a páry s příspěvkem 3,3 procentního bodu a následují potravinářské výrobky (1,7pb). V opačném směru nejsilněji působí chemické látky (-0,4pb) a základní kovy (-0,3pb).
Výrobní ceny v průmyslu pokračují v uklidňování, když s výjimkou tradičního lednového přeceňování hlásí meziměsíční poklesy již od loňského listopadu. Reagují tak na příznivý cenový vývoj na globálních trzích, kde po post-pandemickém převisu poptávky nad nabídkou a následných turbulencích způsobených ruskou invazí na Ukrajinu setrvale klesají ceny komodit, přepravy i energetických surovin. Tento trend bude podle nás pokračovat i v nadcházejících měsících a za celý letošní rok by tak průmyslová výrobní inflace mohla dosáhnout zhruba „pouhých“ 5 procent, zatímco v roce 2022 se jednalo o více než 24 procent. Následně by se tento vývoj měl propisovat i do poklesu spotřebitelské inflace. Zlepšující se kondice české ekonomiky a zotavování poptávky ovšem pravděpodobně způsobí, že se část tohoto cenové uklidnění k zákazníkům nedostane a zůstane zinkasována výrobci ve zvýšených maržích.Pravděpodobnost, že by Česká národní banka změnila názor a po téměř rok trvající stabilitě sazeb v červnu přikročila k jejich zvýšení, je podle nás spíše malá. Tržní reakce na dnešní data byla vlažná, když kurz koruny vůči euru oslabil o kosmetické dva halíře k EUR/CZK 23,70.
Vít Hradil, hlavní ekonom CYRRUS