CZK/€ 25.265 -0,02%

CZK/$ 23.922 -0,16%

CZK/£ 30.359 +0,00%

CZK/CHF 27.138 +0,04%

24. 05. 2023

0 komentářů

Trend ekonomické nálady se obrací zpět k horšímu

 

Podle konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu se tuzemská ekonomická nálada zhoršila a přerušila tak předchozí nadějný rostoucí trend. Souhrnný indikátor se snížil z dubnových 97,2 na 94,1 bodu a směrem dolů ho stahovaly obě podsložky – taspotřebitelská klesla z 92,9 na 88,5 bodu a podnikatelská z 98,0 na 95,2 bodu. Česká ekonomická nálada tak zůstává pod svým dlouhodobým průměrem, kde se nachází nepřetržitě již od května 2022.

Loading



 

Strmý propad sentimentu hlásí průmyslový sektor, který po dubnových 100,0 bodech nyní reportuje pouze 91,8. Průmyslníci dramaticky snížili výhled na objem produkce pro příští tři měsíce a očekávají i nižší úroveň zaměstnanosti.

Ve stavebnictví ke změně nálady nedošlo a ta tak zůstává na úrovni 101,4 bodu. Na tuzemské poměry se ovšem jedná ve srovnání s uplynulými lety o velmi slabý výsledek. Stavebníci vnímají ochlazenou poptávku po svých pracích a na horizontu několika měsíců nepředpokládají výrazné zlepšení situace.

V kategorii obchodu došlo k poklesu z 100,2 na 97,9 bodu, což jde na vrub hlavně zhoršeným očekáváními ohledně celkové ekonomické situace v příštích třech měsících. Naopak na půlročním horizontu optimismus mírně narostl.

Poskytovatelé služeb jsou jedinými, kdo v aktuálních datech hlásí zlepšení nálady, a to z dubnových 95,3 na 97,6 bodu. Jednotlivé podsložky tohoto indikátoru ovšem vykazují protichůdné tendence, když rostou očekávání ohledně budoucí poptávky a zaměstnanosti, ovšem naopak zhoršuje se výhled na celkovou ekonomickou situaci.

REKLAMA

Zklamání přinesla i nálada mezi spotřebiteli, která poklesla z 92,9 na 88,5 bodu. České domácnosti výrazně zhoršily svá očekávání ohledně ekonomické i vlastní finanční situace v nadcházejícím roce, zatímco v ostatních oblastech jejich nálada stagnovala na předchozích nevalných hodnotách.

Aktuální výsledek představuje poměrně značné zklamání a to hlavně ve dvou klíčových kategoriích. Mezi průmyslníky evidentně nestačilo k návratu optimismu překonání zimy bez ruských fosilních paliv a pokles velkoobchodních cen zemního plynu zpět na úrovně z roku 2021. O slovo se nyní patrně hlásí hlavně chladná poptávka a klesající schopnost promítat růst nákladů do konečných cen. Ještě překvapivější je pak opětovný nárůst skepse mezi spotřebiteli, kteří navzdory nadále mizivé nezaměstnanosti a zpomalující inflaci zůstávají hluboko v pásmu pesimismu. Možným vysvětlením by mohlo být nedávné představení vládního konsolidačního balíčku a s ním spojené uvědomění, že krocení stamiliardových deficitů státního rozpočtu se neobejde bez snížení životní úrovně obyvatel napříč společenskými vrstvami. Celkově bychom ovšem slabý květnový výsledek nepřeceňovali a považujeme jej spíše za jednorázový výkyv, přičemž v příštích měsících předpokládáme opětovné zlepšování.

Vít Hradil, hlavní ekonom CYRRUS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Aktuální vývoj dláždí cestu k možnému rozpadu eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *