08. 06. 2023
KB Pojišťovna: Nejčastější škody jsou vodovodní, nejdražší újmy zase způsobují požáry
Kdy a proč si majitelé nemovitostí sjednávají majetkové pojištění? Nejčastěji když kupují dům nebo byt a uzavírají hypotéky a nejvíce se obávají vichřic, krupobití nebo povodní. Impulsem k uzavření smlouvy na pojištění domácnosti zase pro majitele obvykle bývá ochrana majetku před zloději. Podle statistik KB Pojišťovny přitom nejdražší a nejčastější škody způsobují dva jiné živly – oheň a voda, zejména ta, která vytéká z vodovodních zařízení. Vodovodní události figurují ve výčtech na prvním místě a tvoří plnou pětinu všech majetkových škod. Výrazně méně jich mají na svědomí požáry, zato jsou jedny z nejnákladnější. V loňském roce poskytla KB Pojišťovna nejvyšší pojistné plnění z důvodu požáru, téměř 5 milionů korun, a to majiteli nemovitosti, jehož dům zachvátil požár od zkratu elektrokola.
Mezi tradiční příčiny domácích požárů patří zkraty v rozvaděčích a elektroinstalaci, používání otevřeného ohně nebo závady komínů a topidel. Časté jsou i ohně vzniklé v kuchyni při vaření vzniklé vzplanutím oleje či tuku na pánvi. Likvidátoři ale řeší i méně obvyklé požáry. „Skrytým nebezpečím se pro majitele domu stala i zahradní vířivka, tedy její topné těleso, které se vznítilo a ohni neodolala nejen vířivka samotná, ale i pergola, ve které byla umístěna. Popelem lehl i zahradní nábytek, to vše za více než půl milionu,“ uvedl specialista na majetkové pojištění Martin Svoboda z KB Pojišťovny.
I nejčastější škody – vodovodní, které jsou průměrně bývají přes 20 tisíc, mohou být nákladné. „Jedna z nich vznikla například majiteli dřevostavby, do které celý víkend vytékala voda z potrubí. Bylo nutné dokonce vyříznout část konstrukce a opravit poškozené stěny a podlahy v celém přízemí. Náklady dosáhly třičtvrtě milionu korun,“ uvedl likvidátor Kamil Zajíček z KB Pojišťovny. Bezmála 500 tisíc Kč zaplatila KB Pojišťovna minulý rok za vytopenou část domu „jen“ kvůli prasklé hadičce vodovodní baterie. Tou podle odborníků může protéct víc než tisíc litrů vody za hodinu.„Instalatérské hadičky přivádějící vodu do umyvadel a dřezů, praček a myček a do toalet, jsou vůbec největším zdrojem pohrom v domácnostech. Proto nejčastěji vznikají škody v kuchyních a v koupelnách,“ doplňuje Martin Svoboda.