CZK/€ 25.265 -0,02%

CZK/$ 23.922 -0,16%

CZK/£ 30.359 +0,00%

CZK/CHF 27.138 +0,04%

15. 06. 2023

0 komentářů

ECB dnes znovu zvýší sazby o 25bps

 

Zatímco americký Fed si včera vybral pauzu ve zvyšování sazeb (viz eurodolar), Evropská centrální banka dnes přidá k dobru dalších 25 bazických bodů (na 3,5 %). Zpřísnění měnové politiky v tomto rozsahu bylo ze strany ECB v předešlých týdnech velmi jasně komunikováno a pro trhy nebude žádným překvapením. Hlavní pozornost proto bude věnována nové prognóze a zejména doprovodné komunikaci směrem k letním měnově-politickým zasedáním.

Loading



 


To, že cyklus zvyšování úrokových sazeb v eurozóně ještě není u konce, přiznávají i členové Rady guvernérů vyloženě holubičího ražení. Poslední sada čísel z eurozóny přitom vyznívala právě holubičím způsobem – ať již jde o rychlejší pokles celkové i jádrové inflace v květnu, nebo o slabý růst HDP v prvním čtvrtletí, díky čemuž ekonomika eurozóny sklouzla do technické recese.

Jádrové inflační tlaky ale zůstávají stále silné (v květnu 5,1 % meziročně) a v letních měsících by dle našeho odhadu neměly významněji odeznívat. A to je hlavní důvod, proč ECB ještě není zdaleka přesvědčena, že jádrová inflace je na udržitelném sestupném trendu k 2% cíli.

Tento vývoj by měla ostatně reflektovat jak nová prognóza (jádrová inflace lehce nad cílem i v roce 2025), tak i doprovodná komunikace ECB. Centrální banka sice tvrdí, že se vzdala forward guidance, nicméně na květnovém zasedání dala šéfka ECB Christine Lagarde docela jasný signál, že ECB ještě „nemá hotovo“. Je možné, že na dnešním zasedání se rétorika ECB obrousí, což dává s blížícím se vrcholem sazeb jistý smysl. Rizikem je však scénář, kdy si trhy vyloží komunikaci ECB jako nedostatečně jestřábí; pokud tedy dnes dojde k překvapení (ze strany forward guidance), bude to spíše v holubičím hávu.

Celkově zůstává náš výhled na měnovou politiku ECB nezměněn. Nadále počítáme s dvojím zvýšením sazeb o čtvrt-procentního bodu (společně s dneškem) na úroveň 3,75 %, což je v souladu s aktuálním zaceněním eurové křivky. Rizika jsou dle našeho názoru stále vychýlena směrem k vyšší terminální sazbě na 4 %, a to zvláště ve scénáři, kdy by se jádrové inflační tlaky ukázaly jako viditelně setrvačnější.

Dominik Rusinko
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Aktuální vývoj dláždí cestu k možnému rozpadu eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *