11. 07. 2023
Kryptoměny ustupují kvůli pochmurnému makro výhledu
Trh s kryptoměnami se minulý týden do značné míry stáhl, protože sentiment, který se donedávna pohyboval výrazně opačným směrem, ovládl pochmurný makro výhled.
Bitcoin zahájil týden kolem 30 300 amerických dolarů, ale po většinu týdne měl klesající tendenci, a to i přes krátký čtvrteční nárůst nad 31 000 dolarů. Kryptoměna se na eToro posunula níže a nyní se obchoduje kolem 29 800 dolarů.
Podobný pokles zaznamenal i ether, který začal týden kolem 1920 dolarů, ale v průběhu týdne se pohyboval níže a nyní se obchoduje kolem 1840 dolarů.
Na bitcoin působí makroekonomické faktory
Spojené státy minulý týden zveřejnily smíšené údaje o nezaměstnanosti, což zřejmě poněkud ovlivnilo předchozí nadšení z hlavních kryptoměn, jako je bitcoin.
Trh práce se sice zmírňuje a přijímání nových zaměstnanců zpomaluje, nezaměstnanost v největší světové ekonomice je však stále na několikaletých minimech. To samo o sobě sice není špatná zpráva, ale naznačuje to, že Federální rezervní systém by mohl mít další podnět k tomu, aby pokračoval ve zvyšování sazeb a udržel je na vyšší úrovni delší dobu.
REKLAMA
Tempo zvyšování sazeb v loňském roce velmi silně zatížilo trhy s kryptoměnami a vedlo ke značné volatilitě. Letos je tržní prostředí zatím v zásadě mnohem stabilnější, ale pravděpodobně se nějakou dobu nedočkáme odeznění obav ze strany investorů – přinejmenším do doby, než se celková situace v oblasti inflace normalizuje.
Zvěsti o měně BRICS a její význam pro kryptoměny
O víkendu se na internetu objevily zvěsti o potenciálním vzniku měny BRICS podporované zlatem, která by mohla ohrozit dominanci dolaru na světovém trhu. Ačkoli skutečné potvrzení takového kroku nepřichází, americká ministryně financí Janet Yellenová byla nucena reagovat na tiskové konferenci v Pekingu.
Pojem dedolarizace a vznik alternativy BRICS se v posledních měsících stal hlavním internetovým tématem a hodně se o něm mluví i v rámci kryptokomunity. Tento vývoj má důsledky pro hlavní kryptoměny, jako je bitcoin, neboť mnozí investoři v něm vidí jakousi „třetí cestu“ v globální soutěži o nadvládu mezi fiat měnami (nebo dokonce měnami krytými zlatem).
Zatím jsme se však nedočkali ničeho skutečně hmatatelného, co by vzešlo z BRICS, a i když dolar není v pozici, v jaké byl, stále je ještě daleko od toho, aby přestal být globální rezervní měnou. Na vývoj v této oblasti však budou reagovat kryptoaktiva, která tvoří přirozenou alternativu k národním měnám, zejména bitcoin, který je zcela decentralizovaný.
Shiba Inu blockchain bude spuštěn v srpnu
Kryptoměna Shiba Inu se chystá v srpnu spustit vlastní blockchain, potvrdil na konferenci v Kanadě vývojář projektu Shytoshi Kusama. Jedná se o velmi zajímavý krok pro dosud poměrně nenápadnou, i když velmi populární kryptoměnu.
Shiba Inu blockchain se zaměří na NFT aplikace, metaverse a hry a zaznamenává silný růst ekosystémových tokenů BONE a LEASH. Projekt také spouští decentralizovanou autonomní organizaci neboli DAO, nazvanou DoggyDAO, která bude řízena držiteli tokenu a bude pomáhat financovat projekty na blockchainu Shibarium.
Konkurence v oblasti blockchainových platforem je v dnešní době tvrdá. Ethereum je v této oblasti samozřejmě gigantem, ale i další, jako například Tron, Arbitrum a Polygon, vytvořily pro uživatele pestrou a inovativní sadu ekosystémů. Přidání dalších není na škodu, protože to vždy bude tlačit trh k větší konkurenceschopnosti a inovacím a zároveň poskytne investorům větší výběr.
Autor: Simon Peters, eToro