Glosa: Ceny a hodnota v ČR a USA
Už nějakou dobu před rokem 2020 existovala v Česku poměrně značná zadržovaná inflace. Cenová struktura v mnoha oblastech ekonomiky neodpovídala hodnotě v nich vytvářené a lišila se od cenové struktury v tržních ekonomikách. Příkladem budiž levné potraviny. Koncentrace retailu v Česku a ostrý konkurenční boj s ní spojený stlačil ceny potravin dolů na nevídanou úroveň a Česko se v důsledku tohoto procesu stalo zemí akcí, promoakcí a letákových slev. Toto však nemohlo pokračovat do nekonečna a vypuknutí koronaviru bylo pouze rozbuškou celé této nepřirozené, hodnotě neodpovídající situace.
Velmi to připomíná zavedení eura v Německu. To bylo v dané chvíli stejným popudem, stejným hybatelem uvolňujícím stavidla pro dlouho zadržovanou inflaci jako vypuknutí koronaviru v Česku. Ne nadarmo se místo euro začal v Německu používat termín teuro. Koronavirus v Česku zafungoval v potravinářství jako jiskra, která zapálila plamen.
Ne ve všech oblastech ekonomiky však byla výše zadržované inflace tak velká jako v potravinářství. Soukromé penziony na jižní Moravě dnes účtují za noc v přepočtu až ke 150 dolarům, včetně snídaně. V USA ovšem dostane zákazník za stejnou cenu navíc i možnost vstupu do hotelového krytého bazénu a bezproblémové pohodlné parkování přímo před hotelem, nemluvě o jiných službách poskytovaných recepcí.
Na rozdíl od potravinářství ještě koncentrace v hoteliérství a ubytovacích službách v ČR zdaleka tak nepokročila a konkurenční boj je teprve v počátcích. Ani zde cena neodpovídá vytvořené hodnotě, ale s opačným znaménkem.
REKLAMA
Cenová struktura odpovídající vytvářeným hodnotám je funkcí otevřené tržní ekonomiky a její prosazení a zajištění ekonomicky zpočátku velmi bolí. Česko je od ní stále z politických i monopolních důvodů na hony daleko. Dlouhodobě je to však jediná cesta zabezpečující trvalý příliv kapitálu a prosperitu.
Autor: Miroslav Hošek, CEO Advanced Food Products (AFP), LLC, v USA působí na manažerských pozicích už 17 let