19. 07. 2023
Vyrážíte na dovolenou mimo EU? Průkaz pojištěnce zde neplatí, navíc si za pojištění připlatíte
Cestovní pojištění je nezbytnou součástí každé zahraniční cesty. Bez ohledu na to, zda se jedná o víkendový pobyt nebo několikatýdenní putování. Správně nastavené cestovní pojištění poskytuje nejenom finanční pomoc při zdravotním ošetření v cizině, ale také tehdy když způsobíte škodu třetí osobě. Víte, že si při cestě mimo Schengenský prostor připlatíte? Navíc vám zde při návštěvě lékaře nepomůže zdravotní průkaz pojištěnce.
Už při plánování dovolené byste měli myslet na to, zda se chystáte do země, která je součástí EU či Schengenského prostoru nebo ani jedno kritérium nesplňuje. Od toho se odvíjí také výsledná cena cestovního pojištění.
Dalším velkým rozdílem u cestovního pojištění mimo Schengen je fakt, že zde nemůžete využít výhody zdravotního pojištění, které platíte v Česku. „V zemích EU je platný Evropský zdravotní průkaz a poskytuje stejné základní ošetření, na které má nárok i občan dané země v rámci povinného zdravotního pojištění. V rámci tohoto průkazu není ale hrazen například letecký transport, spoluúčast, repatriace nebo preventivní prohlídky,“ říká Jakub Mazal, analytik pojištění ze společnosti SIRIUS FINANCE. Spoluúčast na zdravotním zákroku může být podle Mazala někdy i stoprocentní.
Pojištění je nutné vždy
I přesto, když se chystáte do země, která zdravotní průkaz akceptuje, byste měli vždy raději uzavřít cestovní pojištění. Zdravotní péče v cizí zemi může být velmi drahá, a pokud nemáte platné pojištění, mohli byste se ocitnout v obtížné finanční situaci. Cestovní pojištění může pokrýt náklady na léčbu, hospitalizaci, operace, a dokonce i repatriaci do vaší země, pokud je to nutné.
REKLAMA
U cestovního pojištění byste se také měli zaměřit na typ dovolené. V případě, kdy máte v plánu provozovat rizikovější sporty, jako například potápění, lezení po skalách nebo surfování, musíte si tyto sporty připojistit.
Pojistit se před odjezdem na zahraniční dovolenou dává smysl nejenom kvůli svému zdraví. Nikdy totiž nevíte, jaké nepříjemné události se mohou přihodit. „U cestovního pojištění bych se primárně zaměřil na to, že nemusím způsobit újmu pouze na svém zdraví, ale i třetí osobě. Proto je zásadní pojištění odpovědnosti, které kryje škody způsobené jak na zdraví, tak na majetku třetím osobám a sjednává se pouze v rámci cestovního pojištění,“ popisuje Jakub Mazal ze SIRIUS FINANCE.
U pojištění odpovědnosti jsou důležité pojistné limity, které by měly být minimálně 10 milionů korun. Současně se pojištění musí vztahovat na škody, které způsobíte například v pronajatém apartmánu nebo musí krýt spoluúčast v případě škody na vozidle z půjčovny. Zapomenout byste neměli také na pojištění zavazadel, které by se v rámci cestovního pojištění nemělo týkat pouze běžných zavazadel, ale i dražší elektroniky či sportovního vybavení.