07. 08. 2023
Jak si lidé nejčastěji půjčují
Zkušenosti se spotřebitelským úvěrem mají téměř 2/3 Čechů. Zjistěte, na co si nejčastěji půjčujeme a jestli na to jdeme chytře.
Na prvním místě trůní půjčka na auto
Žebříček vyplývá z dat České bankovní asociace a agentury Ipsos z roku 2022:
1. | Úvěr na auto – 30 % |
2. | Půjčka na bydlení (rekonstrukci) – 27 % |
3. | Spotřební elektronika – 26 % |
4. | Bílé elektro – 26 % |
Dotazovaných se průzkum také ptal, na co by si naopak peníze nikdy nepůjčili. A ukázalo se, že k favoritům u spotřebitelských úvěrů rozhodně nepatří zážitky, dovolená, kupování sportovního vybavení či splácení půjčky další půjčkou.
Desetina Čechů se zadlužuje rizikově
Češi žádost o půjčku dobře zvažují a nejčastěji si půjčují u banky (53 %), poté následují splátkové společnosti (28 %), mnohokrát využíváme i pomoc známých a rodiny (23 %).
Z dat také vyplývá, že přibližně 10 % z nás se zadlužuje rizikově. Odborníci radí, že pokud nechcete, aby byla půjčka nad vaše síly, měly by splátky tvořit max. 25 % z vašeho čistého příjmu. Míru rizika snižujete i výběrem poskytovatele.
Jak poznat fér půjčku
„Češi, kteří si půjčku v minulosti vzali, k tomu nejčastěji využili banku. To je dobrá zpráva, protože míra rizika je v tomto případě velmi nízká. Zarážející ale je, že lidé se často u nebankovních společností nezajímají například o to, jestli vůbec mají licenci od centrální banky. Míra rizika je v takovém případě velmi vysoká a může dojít k neočekávaným situacím,“ upozorňuje Filip Hanzlík, hlavní právník a náměstek výkonné ředitelky České bankovní asociace.
Sepsali jsme pro vás proto pravidla, díky kterým poznáte, jestli je vaše půjčka férová. Kromě toho, jestli má poskytovatel úvěru licenci od ČNB, hlídejte také:
- Úrokovou míru– úroky se připisují v pravidelných intervalech, nejčastěji ročně (p. a. – per annum). Pokud ale narazíte na jiné zkratky, zbystřete:
pololetní úroková sazba – p. s. – per semestr
čtvrtletní úroková sazba – p. q. – per quartum
měsíční úroková sazba – p. m. – per mensem
denní úrokový sazba – p. d. – per diem
6% pololetní úroková sazba vlastně znamená 12% roční úrokovou sazbu.
- Konečnou cenu půjčky – sledujte ukazatel RPSN. V roční procentní sazbě nákladů jsou totiž zahrnuty všechny náklady spojené s půjčkou.
- Flexibilitu – život je nevyzpytatelný, po poskytovateli proto chtějte, aby vám dopřál co největší flexibilitu. To znamená, že pro něj nebude problémem závazky splatit předčasně, nebo naopak splátky odložit, zvýšit, snížit či posunout termín splácení, a to bez velkých sankcí. Většina bank provede tyto změny úplně zdarma. Může to však mít vliv na benefity za řádné splacení.
Půjčka má být zkrátka vaším pomocníkem. Vybírejte proto s rozumem a nenechte se zlákat nekalými poskytovateli.