02. 10. 2023
Tuzemský průmysl dále šlape na brzdu
Nálada v tuzemském průmyslu se v září znovu zhoršila. Index podnikatelské nálady PMI poklesl ze srpnových 42,9 na 41,7 bodů a nadále tak setrvává hluboko v pásmu recese. Pod hranicí 50 bodů, jež odděluje ekonomickou expanzi a recesi, se index PMI nachází již šestnáct měsíců v řadě, přičemž podobně jako v sousedním Německu se především v posledních měsících drží na velmi nízkých úrovních.
Aktivitu ve zpracovatelském průmyslu tlumí především slabá poptávka, která má za následek pokračující pokles výroby. Tempo jejího poklesu sice zvolnilo, z historického pohledu je však stále výrazné. Již dvanáctý měsíc v řadě klesají nové zakázky a výrobci běžně zmiňují více případů rušení zakázek odběrateli. Celkový odbyt tlumí především propad zahraniční poptávky v důsledku zhoršení u ekonomické situace na straně klíčových exportních partnerů. Na nižší objem nových zakázek a rostoucí volné kapacity pak výrobci zareagovali nejrychlejším propuštěním zaměstnanců za více než tři roky.
Utlumená poptávka po zboží i vstupech přispěla k dalšímu snížení nákladů i cen výstupů. Výrobci i dodavatelé se v září snažili podpořit své prodeje i skrze slevové akce. V kombinaci s výraznějším propadem vstupních nákladů díky tomu zrychlilo tempo poklesu prodejních na maximum od dubna 2010, což je dobrá zpráva pro pokračující odeznívání inflačních tlaků v české ekonomice.
Shrnuto, podtrženo, zářijová data PMI ukázala slabou výkonost průmyslu. V tomto kontextu bude pro tuzemskou ekonomiku úspěch, pokud ve třetím čtvrtletí vykáže (mezikvartální) růst alespoň černou nulu, rizikem je však další mírný pokles HDP. Nepřesvědčivý výkon průmyslu bude zčásti kompenzovat silnější spotřebitelská poptávka. Ta by měla ve zbytku roku držet ekonomiku nad vodou, ale sama o sobě zatím nedokáže zajistit svižnější hospodářské oživení. Za celý rok proto počítáme s poklesem tuzemské ekonomiky o 0,1 %.
Dominik Rusinko
Analytik ČSOB