CZK/€ 25.300 +0,02%

CZK/$ 24.043 -0,21%

CZK/£ 30.303 -0,04%

CZK/CHF 27.159 +0,13%

09. 10. 2023

0 komentářů

KB Penzijní společnost očekává kvůli aktuálním změnám v důchodech zvýšený počet žadatelů o předdůchod

 

Plánované změny v penzijním systému, které začaly platit od 1. října 2023, se mimo jiné dotkly
i předčasných důchodů. Nyní bude možné odejít do předčasného důchodu pouze 3 roky před řádným důchodem, nikoliv 5 let jako doposud. Navíc předčasný důchod bude nižší kvůli vyššímu krácení. Jednou z možností pro ty, kterým se podmínky předčasného důchodu změnily, a přesto by chtěli odejít do penze v plánovaném termínu, je doplňkové penzijní  spoření (DPS). KB Penzijní společnost proto očekává, že i její klienti budou chtít v následujících měsících ve větší míře využít DPS pro předdůchody, pokud budou mít na svých účtech dostatečné úspory.

Loading



 

 „Doposud předdůchod čerpali zejména lidé, kteří pár let před důchodem ztratili práci, zhoršil se jejich zdravotní stav, nebo potřebovali pečovat o člena rodiny. Dnes je tato možnost východiskem i pro ty, kterým se nově přijatou důchodovou reformou o dva roky prodlouží doba odchodu do předčasného důchodu, takže předpokládáme, že zájem o předdůchody se výrazně zvýší. Navíc využití předdůchodu pro tento účel se přímo nabízí, protože jeho doba musí trvat minimálně zmíněné dva roky, ale žadatel může využít až dobu 5 let,“ uvedla členka představenstva KB Penzijní společnosti Jana Petrovská.

O předdůchod, který lze čerpat v délce od 2 do 5 let, lze požádat nejdříve 5 let před důchodovým věkem. Aby vznikl nárok na předdůchod, musí účastník spořit také minimálně pět let. Pokud je tedy důchodový věk 65 let, může jít žadatel do předdůchodu už v 60 letech, ale spořit musí minimálně od 55 let. A také musí mít na svém penzijním účtu naspořeno tolik peněz, aby měsíční vyplácená penze byla minimálně na úrovni 30 procent průměrné mzdy dané státem. V letošním roce je to pro dvouletý předdůchod více než 280 tisíc Kč, pro pětiletý pak přes 700 tisíc Kč.

 „V současné době u naší penzijní společnosti čerpá předdůchod 1765 účastníků penzijního spoření, kteří si jej nejčastěji vybírají na dobu jednoho roku až tří let. Nyní předpokládáme, že zájem o předdůchody výrazně naroste, a to nejen na zmíněné dva roky, které se pro účely dřívějšího odchodu z pracovního procesu přímo nabízejí. Z našich statistik je ale vidět, že žadatelé chtějí odejít do penze ještě dříve, pětina účastníků využívá již dnes předdůchod na 5 let,“ dodala členka představenstva KB Penzijní společnosti Jana Petrovská.

Předdůchod má svá jasná pravidla a řadu výhod. „Pro žadatele o předdůchod je dobrou zprávou, že pojistné na zdravotní pojištění hradí za účastníka v průběhu pobírání předdůchodu stát a doba jeho čerpání ani neovlivňuje osobní vyměřovací základ pro výpočet řádného státního důchodu. V době pobírání předdůchodu je také možné bez omezení pracovat, stejně jako pobírat podporu v nezaměstnanosti nebo nemocenské dávky. Pokud je vyplácen předdůchod, nedaní se příspěvek zaměstnavatele,“ dodává Jana Petrovská a pro tři typické situace potenciálních předdůchodců má několik rad, jak postupovat.

REKLAMA

Chci čerpat předdůchod, ale nemám penzijní spoření

V tomto případě čerpat předdůchod nelze a není ani možné založit si doplňkové penzijní spoření „na poslední chvíli“ a vložit do něho jednorázový vklad, který by pokryl dobu předdůchodu. Takže na tuto eventualitu je třeba myslet včas, protože penzijní spoření musí trvat minimálně 60 měsíců.

Chci čerpat předdůchod, mám penzijko déle než 5 let, ale nemám v něm naspořeno dost peněz

To není takový problém, na svůj účet doplňkového penzijního spoření je možné potřebnou částku kdykoliv doplnit vložením mimořádného vkladu, aby se požadovaná doba předdůchodu finančně pokryla.

Chci čerpat předdůchod, mám starý typ smlouvy (penzijní připojištění se státním příspěvkem) i dostatek financí, jak mám postupovat?

Pokud má účastník „staré“ penzijní připojištění (tzv. transformovaný fond), je možné finanční prostředky i dobu spoření převést ze smlouvy o penzijním připojištění na nově uzavřenou smlouvu o doplňkovém penzijním spoření, a to u stejné penzijní společnosti. Jakmile nová smlouva vznikne, je možné podat žádost o předdůchod. Je však potřeba mít dostatečnou časovou rezervu, protože vyřízení této záležitosti může trvat i půl roku.

Jestliže má žadatel už nové DPS a splňuje pětiletou dobu spoření, může podat přímo žádost o předdůchod a lhůta na vyřízení je významně kratší.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Jak je na tom první dáma s důchodovým zabezpečením a co se má změnit

V diskusích téměř nepovšimnuta zůstala otázka zdravotního a důchodového pojištění předchozích a současné manželky prezidenta republiky. První dáma v minulosti ani v současnosti nedostávala a dosud nedostává za výkon své funkce žádný plat, i když se od ní očekává, že opustí stávající zaměstnání, aby mohla plnit řadu protokolárních úkolů a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 11. 2024

Jaké zásadní změny přinesly vládní úpravy do penzijního spoření?

Konsolidační balíček účinný od letošního ledna sebou taktéž přinesl pozitivní změny v oblasti odpočtů z daňového základu pro fyzické osoby. Zásadní změna spočívá v rozšíření okruhu produktů spoření na stáří, které jsou způsobilé pro odpočet z daňového základu. Nově lze od základu daně odečíst i příspěvky hrazené poplatníkem v rámci tzv. dlouhodobého […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 10. 2024

Má smysl žádat o důchod ještě letos?

Pokud patříte mezi ty, kterým vzniká nárok na odchod do starobního důchodu do konce letošního roku, pak zbystřete. Důchody přiznané v roce 2025 budou vyšší než valorizované důchody přiznané do konce roku 2024. Kdo tedy uvažuje o přiznání starobního důchodu do konce roku 2024, by měl uvažovat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *