11. 10. 2023
Objem korporátních dluhopisů v červenci vzrostl, jejich průměrné výnosy a doba splatnosti se snížily
Objem emisí korporátních dluhopisů vydaných v červenci 2023 vzrostl na 4,2 miliardy Kč, vážený průměrný výnos klesl na 8,11 % a průměrná doba splatnosti se zkrátila na 3,36 roku. Emitenti se tak připravují na očekávaný pokles úrokových sazeb a vytvářejí si prostor pro úpravu emisních podmínek podle budoucího makroekonomického vývoje. Vyplývá to z údajů srovnávače, který provozuje největší a nejlépe hodnocený dluhopisový portál v České republice Dluhopisomat.
V červenci 2023 vydaly firmy dluhopisy za 4,2 miliardy Kč, což představuje ve srovnání s červnem (3,0 miliardy Kč) nárůst o 40 %. Ve srovnání s dubnem (necelých 8 miliard Kč) a zejména květnem (takřka 11 miliard Kč) byl ovšem objem vydaných korporátních dluhopisů výrazně nižší. Téměř 47 % připadá na malé emise s objemem do 25 miliónů Kč, velké emise s objemem nad 100 miliónů Kč tvoří 18 %. „Červencový objem emisí meziměsíčně vzrostl a pohyboval na dlouhodobém průměru,“ uvádí Vladimír Pikora, hlavní ekonom a analytik skupiny Comfort Finance Group (CFG). „Ukazuje se na druhé straně, že předchozí měsíce – duben a květen – byly z pohledu dynamiky trhu zcela výjimečné.“
Zajímavým vývojem procházejí výnosy a splatnost dluhopisů. Oba ukazatele, které donedávna rostly, změnily trend a křivka se snižuje. Průměrný vážený výnos podnikových dluhopisů, který ovlivňují zejména velké emise, činil v červenci 8,11 %, což je výrazně pod letošním průměrem (8,29 %). Výnosy mezi 8–10 % nabízí celkem 44 % emisí, zatímco výnos nad 10 % pouze 18 % emisí, většinou s menším objemem. „Trh počítá s tím, že Česká národní banka změní přístup a připravuje se na pokles úrokových sazeb,“ dodává Vladimír Pikora. „Emitenti i investoři očekávají, že úrokové sazby se nejpozději v prvním čtvrtletí příštího roku sníží a že tento trend bude se snižující se inflací pokračovat. Vychází proto stále více emisí, jejichž výnosy se odvíjejí od sazby 3M PRIBOR.“
Ještě výraznějším poklesem prošla v červenci průměrná doba splatnosti dluhopisů, která se z červnových 3,81 zkrátila na 3,36 roku a byla nejkratší v roce 2023 vůbec. „Uvedený ukazatel odráží zejména nejistotu trhu z dalšího ekonomického vývoje v České republice,“ uzavírá Vladimír Pikora, hlavní ekonom a analytik skupiny CFG. „Emitenti sledují, jak se makroekonomické prostředí mění a kratší dobou splatnosti si vytvářejí prostor pro změnu podmínek emisí, které budou vydávat v budoucnosti.“