05. 11. 2023
České republice se daří bojovat proti daňovým únikům
Daňové úniky jsou strašákem každého státního rozpočtu. Česká republika proti takovým praktikám dlouhodobě bojuje a daří se. Zlepšení daňové mezery v ČR v roce 2021 však překonalo průměr EU, což ukazuje na kombinaci evropských a národních faktorů. To odráží vynikající práci analytických a kontrolních týmů finanční správy. Jejich neustálé úsilí a odhodlání v boji proti daňovým únikům je klíčové pro tento úspěch.
Podle nejnovějšího průzkumu Evropské komise, který analyzoval daňové mezery členských států EU, míra daňových úniků poklesla mezi lety 2013-2021 o 13,2 %.
V roce 2021 tento ukazatel zaznamenal zlepšení o 5,1 p. b. Pro rok 2022 Komise předpokládá další pokles daňové mezery v ČR na hodnotu 5,3 %.
Tyto údaje svědčí o tom, jak efektivně ČR bojuje proti daňovým únikům a podvodům a jaký význam má tento boj pro státní rozpočet.
Jaké jsou nejčastější podvody?
„Ukazuje se, že poslední kroky finanční správy ve vztahu k omezení daňových úniků v oblasti DPH, byly vesměs správné. Zejména zavedení kontrolního hlášení mělo na omezení těchto nelegálních praktik klíčový dopad,“ uvádí Michal Jelínek, partner V4 Group.
REKLAMA
„Nicméně stále státnímu rozpočtu unikají na podvodech v oblasti DPH nemalé prostředky. Nejčastější praktikou daňových podvodníků je schéma zvané missing trader, kdy v řetězci firem jedna společnost požaduje po státu vrácení nadměrného odpočtu DPH a druhá firma tuto stejnou DPH do rozpočtu neodvede,“ vysvětluje Michal Jelínek.
Podle generální ředitelky finanční správy Simony Hornochová pokles daňové mezery na DPH z 20,2 % na 7 % během osmi let je významným úspěchem ČR v boji proti nelegální ekonomice a daňovým únikům. Klíčovým krokem bylo zavedení kontrolního hlášení k potlačení karuselových podvodů na DPH, které před rokem 2016 snižovaly rozpočet až o 80 miliard korun ročně. Toto opatření mělo zásadní dopad na státní finance.
Kobra se vyplácí
Spolupráce a celní správou v rámci Daňové Kobry od svého vzniku v roce 2014 uchránila ČR před ztrátou 15,1 mld. Kč. Součinnost s dalšími státními orgány, jako je Česká správa sociálního zabezpečení či Státní úřad inspekce práce, také přispívá k efektivnějšímu výběru DPH. Digitalizace, modernizace správních procesů a mezinárodní kooperace s okolními státy také hrají klíčovou roli v úspěšném výběru daní a v boji proti daňovým únikům.