Moody’s snížil hodnocení ekonomiky USA. Američané mohou „děkovat“ politikům
Přední ratingová agentura Moody’s pohoršila hodnocení americké ekonomiky. Spojené státy doplácí na chybějící reformy a politickou nestabilitu.
Newyorská ratingová agentura Moody’s snížila hodnocení americké ekonomiky. Po agentuře Fitch je už druhou globální ratingovou společností, navíc druhou ze tří světově nejvýznamnějších firem, které nevidí budoucnost Spojených států v těch nejlepší barvách. Deník The Guardian navíc připomíná, že firma Standard & Poor’s výhled zhoršila už dříve.
Ekonomika Spojených států sice zatím zůstává v nejlepší množině států s ratingem Aaa, ale společnost výhled změnila ze „stabilního“ na „negativní“. Důvodů je několik, mezi nimi jsou otázky hospodářství, ale i neutěšená politická situace země.
„V kontextu vyšších úrokových sazeb, bez účinných opatření fiskální politiky ke snížení vládních výdajů nebo zvýšení příjmů, Moody’s očekává, že fiskální deficity USA zůstanou velmi vysoké, což výrazně oslabí dostupnost dluhu,“ uvádí Moody’s.
K ekonomické politice ale přibývají i další, možná vážnější problémy. Tím je i nebývalá vyhrocenost politické situace, která zasahuje do dříve relativně hladce fungujících mechanismů. Na vině jsou i tamější kongresmani.
REKLAMA
Nedůvěryhodné přetahování v Kongresu
Například členové Sněmovny reprezentantů se teď už tradičně nemohou dohodnout na rozpočtu či dluhovém stropu. Do poslední chvíle napínají trhy, jestli ke konsenzu nakonec dojde. „Pokračující politická polarizace v americkém Kongresu zvyšuje riziko, že po sobě jdoucí vlády nebudou schopny dosáhnout konsenzu ohledně fiskálního plánu, který by zpomalil pokles dluhové dostupnosti,“ vysvětluje Moody’s.
Podobně jako v případě předchozí kritiky od agentury Fitch je reakce amerických úřadů nesouhlasná. „Ačkoli agentura Moody’s ve svém prohlášení zachovává rating AAA Spojených států, nesouhlasíme s posunem na negativní výhled. Americká ekonomika zůstává silná a státní cenné papíry jsou předním bezpečným a likvidním aktivem na světě,“ uvedl náměstek ministryně financí Wally Adeyemo.
Z Bílého domu však zazněla slova, která tak trochu dávají negativnímu hodnocení za pravdu. Mluvčí prezidenta Joea Bidena Karine Jean-Pierre zprávu popsala jako „další důsledek republikánského extremismu a nefunkčnosti Kongresu“. Ačkoli zmíněné příklady nebezpečné polarizace jsou politického rázu, mají velký vliv na ekonomiku a důvěryhodnost USA coby ekonomického subjektu. Politici však nemůžou říci, že nebyli varováni. Ekonomika je tak dnes rukojmím politiků, na což doplácí všichni Američané bez ohledu na to, k jaké straně se hlásí.