CZK/€ 25.295 -0,24%

CZK/$ 24.093 -1,01%

CZK/£ 30.315 -0,49%

CZK/CHF 27.125 -0,57%

13. 11. 2023

0 komentářů

Pojištění auta zdražuje. Na čem se vyplatí šetřit a na čem naopak ne

 

Končí vám pojistné období pro pojištění vašeho auta a dostali jste dopis od pojišťovny, která vám zvyšuje cenu povinného ručení a havarijního pojištění? Stejně jako inflace, i cena pojištění auta roste. Lze se bránit? Na druhou stranu se ale nevyplatí šetření na nepravém místě. Pojištění uzavřené na nesprávnou hodnotu, případně bez důležitých služeb a s nízkými limity totiž neochrání dostatečně a v důsledku se může prodražit.

Loading



 

V poslední době to nemá mnoho obyvatel ČR jednoduché. Dlouhodobě rostou ceny potravin i dalších produktů a služeb. „Zvyšování cen se dotýká také prací v autoservisech, kde se opravují vozidla a opravy se hradí z povinného ručení nebo havarijního pojištění. Zároveň na růst plateb pojišťoven za opravy, které musí vyplatit, působí i dlouhodobé postupné navyšování odškodnění za zdravotní následky, které pojišťovny odškodňují někdy i desítky let,“ říká Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.

Rostou ceny služeb i ojetin
Ke zvyšování ceny povinného ručení přispívá také nárůst cen ojetých vozidel. Kvůli dlouhodobě zhoršené ekonomické situaci a nedostatku nových vozidel začalo dávat mnoho kupujících přednost koupi ojetého vozu před vozem novým. Tato vozidla na trhu začala scházet, a tak jejich cena rostla. Na to musely reagovat také pojišťovny, které svým klientům musely vozidlo přecenit a tím pádem také upravit cenu povinného ručení a havarijního pojištění směrem vzhůru.

Pojišťovny tedy řeší zvyšující se objem škod tím, že zdražují povinné ručení a havarijní pojištění. Dokládá to POVIndex společnosti Broker Consulting. Zatímco loni v srpnu byl POVIndex na hodnotě 6 525 Kč, letos v září je to 6 868 Kč. To značí nárůst o 343 Kč. „I když se řada pojišťoven snaží udržet ceny, lze u povinného ručení očekávat i nadále nárůst indexových hodnot. Do cen pojištění se promítá i celkové ochlazení ekonomiky, které ovlivňuje zdražování materiálů, ale i samotné práce.

Srovnání pojištění a případné vypovězení smlouvy do šesti týdnů před výročím smlouvy
Povinné ručení (i havarijní pojištění) se uzavírá většinou na období jednoho roku s tím, že ke konci tohoto období pojišťovna klienta obeznámí s novými podmínkami smlouvy, hlavně s cenovým návrhem na další období. Prakticky vždy se jedná o navýšení stávajících cen, a to mnohdy i o několik tisíc korun. Pokud klient nereaguje, má se za to, že s podmínkami souhlasí a smlouva pokračuje podle navržených podmínek.

REKLAMA

„Proto je výhodné v období cca 2 měsíců, nejpozději však do šesti týdnů před výročím smlouvy, kdy je ještě možné smlouvu vypovědět, si srovnat ceny pojištění a vybrat nejvýhodnější nabídku. Na Kalkulator.cz k tomu slouží kalkulačka povinného ručení, kam stačí pouze zadat registrační značku vozidla. Srovnání povinného ručení lze provést za pár minut, ale ušetřit můžete až několik tisíc korun,“ doporučuje Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.

Ušetřit se nevyplatí za každou cenu
Určitě se ale nevyplatí šetření na nepravém místě, jímž je pojištění auta. Pojištění uzavřené na nesprávnou hodnotu, případně bez důležitých služeb a s nízkými limity totiž neochrání dostatečně a v důsledku se prodraží. Je přirozené, že se zákazník snaží ušetřit a platit na pojistném co nejméně. Je ale velmi důležité, aby pojištění plnilo svou hlavní funkci, a tou je ochrana při pojistných událostech. Pokud k nim dojde a pojištění je uzavřeno špatně, pojišťovna pak nevyplatí dostatečnou kompenzaci, která postačí na opravu nebo náhradu škody poškozenému. To, že zákazník platí menší splátky pojištění, nesplní účel. Pojištění vás má totiž hlavně ochránit v případě, že dojde k neplánované pojistné události – poškození nemovitosti kvůli živlům, srážce s jiným vozidlem apod.

Pozor na hodnotu, limity a spoluúčast
Cena pojištění se odvíjí od několika parametrů. Jde jednak o hodnotu pojišťovaného majetku či vozidla, dále o limity pojištění, tedy maximální částku, kterou pojišťovny v případě pojistné události vyplatí, o spoluúčasti a rozsah rizik, na které jste pojištěni. Hodnotu pojišťovaného majetku se nevyplatí uměle snižovat, protože v případě pojistné události pojišťovna nevyplatí potřebnou částku a klient pojišťovny musí značnou část případné opravy hradit ze svých prostředků.

„Může jít o tak vysoké částky, že na ně klient nebude mít dost peněz a šetření se mu patřičně prodraží. Stejně tak se nevyplatí podceňovat limity, na které se sjednává povinné ručení. V současné době se lze pojistit na minimální limity 35 milionů, od nového roku 50 milionů Kč, což ale stále v určitých případech nemusí dostačovat. Pokud dojde k nehodě, ke které některý z účastníkům utrpí doživotní následky, nebo se zničí velmi drahý náklad, tyto limity nemusí dostačovat. Proto není vhodné ani na limitech pojištění šetřit. Cenu pojištění snižuje také výše spoluúčasti. Opět je ale třeba myslet na to, že pojišťovna v případě události vyplatí menší pojistné plnění,“ dodává Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Jak je na tom první dáma s důchodovým zabezpečením a co se má změnit

V diskusích téměř nepovšimnuta zůstala otázka zdravotního a důchodového pojištění předchozích a současné manželky prezidenta republiky. První dáma v minulosti ani v současnosti nedostávala a dosud nedostává za výkon své funkce žádný plat, i když se od ní očekává, že opustí stávající zaměstnání, aby mohla plnit řadu protokolárních úkolů a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 11. 2024

Jaké zásadní změny přinesly vládní úpravy do penzijního spoření?

Konsolidační balíček účinný od letošního ledna sebou taktéž přinesl pozitivní změny v oblasti odpočtů z daňového základu pro fyzické osoby. Zásadní změna spočívá v rozšíření okruhu produktů spoření na stáří, které jsou způsobilé pro odpočet z daňového základu. Nově lze od základu daně odečíst i příspěvky hrazené poplatníkem v rámci tzv. dlouhodobého […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 10. 2024

Zprostředkování pojištění čeká malé zemětřesení

Poskytovatelé zboží a služeb, kteří budou svým zákazníkům nabízet možnost pojištění, mohou nově podléhat zákonu o distribuci pojištění a zajištění. Soudní dvůr Evropské unie totiž aktuálně rozhodl, že pod pojem „zprostředkovatel pojištění“ spadá právnická osoba, která svým zákazníkům nabízí, aby se účastnili skupinového pojištění, které předem uzavřela s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

10. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *