CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

21. 11. 2023

0 komentářů

Po oslabení ropy se pozornost upírá k nadcházející schůzce kartelu OPEC

 

Nečekané zpomalení americké inflace počátkem týdne znovu zvýšilo sázky na to, že Fed přestane zvyšovat sazby, a tak světové akciové trhy pookřály a vzrostla všeobecná chuť k riziku, ale ani to ceny ropy nezachránilo a začal nový výprodej. Podle odhadů agentury IEA i kartelu OPEC sice současné poptávkové vyhlídky vypadají dobře, ale fondy sledují momentum a dál prodávají, takže v nejbližší době nelze vyloučit riziko dalšího oslabení. Možná by ale měli obchodníci zvážit i riziko další akce zemí OPEC i producentů mimo kartel, kteří budou chtít po schůzce 26. listopadu zvýšit ceny.

Loading



 

Týdenní informace z COT: Dlouhé pozice v ropě klesají; poptávka po zemědělských plodinách

Hlavní body

  • Ropa nereagovala na zlepšení nálad po zveřejnění CPI, které se projevilo na ostatních trzích, a znovu se propadá.
  • IEA i OPEC mluví o robustním růstu poptávky, ale ceny tlačí dolů soustavný výprodej ze strany fondů.
  • Obchodníci by se měli zamyslet nad rizikem další akce na podporu cen, protože OPEC se schází už 26. listopadu.

Nečekané zpomalení americké inflace počátkem týdne znovu zvýšilo sázky na to, že už Fed přestane zvyšovat sazby, takže světové akciové trhy pookřály a vzrostla všeobecná chuť k riziku, ale ani to ceny ropy nezachránilo a začal nový výprodej. Vyhlídky na snížení nákladů financování, které prospěje odvětvím náročným na likviditu, přinesly výrazné posílení některých na růstu závisejících komodit, ale ropy se to netýká. Z toho je patrné současné rozvolnění podmínek.

Ropa se v poslední době řídí spíš krátkodobými poptávkovými výhledy, které podle trhu s futures vykazují známky oslabení. Zejména v případě WTI, kde se spread mezi promptní dodávkou a dodávkou za tři měsíce poprvé od července vrátil do stavu contango zhruba 0,2 USD/barel. Koncem září, kdy vrcholily obavy z nedostatečné nabídky po omezení saúdské i ruské produkce, přitom dosáhl backwardace 6,2 USD/barel. Také v případě ropy Brent si tříměsíční spread zahrává s contangem. Ze zhruba 5,7 USD/barel už se propadl na 0,3 USD/barel.

REKLAMA

Význam všech událostí, které ve třetím čtvrtletí vyhnaly cenu vzhůru, však rychle vyprchal. Omezení produkce ze strany Ruska, ale i Saúdské Arábie mělo na trhy jen omezený vliv. Od konce června do konce září se v reakci na omezení saúdské produkce zvedla cena ropy Brent přibližně o třetinu. OPEC se snažil vyšroubovat ceny a odhadoval nabídkový deficit na zhruba 3 miliony barelů denně. Od té doby se ale snížily poptávkové výhledy, což způsobilo silnou prodejní reakci u spekulantů, které tento vývoj zastihl s velkými dlouhými pozicemi a s nejmenší hrubou krátkou pozicí za posledních 12 let.

Podle nejnovějších dat COT (Commitment Of Traders) komise CFTC (Commodity Futures Trading Commission) a ICE Exchange Europe za týden končící 7. listopadem pokračuje výprodej ropy ze strany hedgeových fondů už třetí týden a celkové čisté dlouhé pozice v ropě WTI a Brent se propadly na čtyřměsíční minimum 312 tisíc kontraktů. To je od září, kdy kvůli saúdským produkčním omezením vrcholily obavy nedostatečné nabídky, propad o 44 %. Pak ovšem nastoupily obavy o výši poptávky.

  

  

Měsíční zprávy z ropných trhů od kartelu OPEC a agentury IEA byly v tomto týdnu poměrně nejednoznačné, ale celkově platí, že obě organizace svou předpověď růstu světové poptávky na tento rok zvýšily. Vycházejí přitom z upřesněných, vyšších odhadů poptávky za 2. pololetí v USA i v zemích mimo OECD. Obě organizace také znovu upravily svůj odhad čínské poptávky za 3. čtvrtletí letošního roku. IEA počítá s ročním růstem zhruba 1,8 milionu barelů za den. U dodávek ropy ze zemí mimo OPEC zvýšily všechny tři organizace odhadovaný růst nabídky za rok 2023 na základě vyšších předpovědí z USA a Brazílie. V případě ruských dodávek se však údaje výrazně liší. OPEC předpovídá ve 4. čtvrtletí jejich propad na 9,6 tisíc barelů za den, zatímco EIA a IEA je očekávají zhruba o tisíc barelů za den vyšší. Za předpokladu, že bude OPEC po zbytek roku držet svou produkci na stejné úrovni jako v říjnu, bude globální nabídkový deficit v tomto čtvrtletí činit zhruba 1 až 3 tisíce barelů denně, což pro růst cen rozhodně stačí.

REKLAMA

 

 

Kvůli aktuálnímu oslabení způsobenému náladami na trhu teď nebyla prognózám nabídkových deficitů věnována velká pozornost. Obchodníci dál upravují své pozice tak, aby zohlednili současné negativní momentum. Zatím poslední oslabení přišlo, když EIA v nejnovější dvoutýdenní zprávě oznámila zvýšení amerických zásob o 17,5 milionu barelů a v distribučním centru WTI v Cushingu přibylo 3,5 milionu barelů. Ve stejném období však klesly celkové zásoby benzínu (-7,9 milionu barelů), destilátů, jako jsou nafta a topný olej (-4,7 milionu), a leteckého benzínu (-3,8 milionu) celkem o 16,4 milionu barelů. To znamená nárůst poptávky po benzínu na 9 tisíc barelů za den, což je pro toto roční období nejvyšší hladina od roku 2021, a navíc lze počítat s růstem poptávky rafinérií, kterým končí údržba. Minulý týden totiž míra využití amerických rafinérií poprvé po čtyřech týdnech stoupla na 86,1 %, což je sice méně než 92,9 % ve stejném období loňského roku, ale rostoucí poptávka rafinérií snižuje zásoby ropy a nakonec pomůže trhu vytvořit záchrannou síť. 

Ropa WTI se v současnosti pohybuje v pásmu od 75 do 80 USD. Poslední oslabení způsobil výprodej poté, co se ani nedávnému obratu na trzích nepodařilo dostat ceny do bezpečnějších oblastí nad 80 USD. Vzhledem k již zmíněnému tlaku na prodej ze strany fondů zaměřených na momentum, nelze v nejbližší době vyloučit ani riziko dalšího oslabení, ale na druhou stranu by měli obchodníci zvážit možné riziko další akce na podporu cen ze strany zemí OPEC i producentů mimo kartel po schůzce 26. listopadu.


 

Zdroj: Saxo

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Proč jsou emoce v investování tak důležité?

Investování je mnohem více než jen otázka matematiky a výpočtů. Mnozí investoři však často opomíjejí emoce, intuici a myšlenkové zkratky, jejichž vliv či dopad na investiční rozhodnutí bývá zásadní. Přirozené lidské sklony, jako je sklon k nadměrnému sebevědomí nebo averze ke ztrátě, mohou výrazně ovlivnit investiční rozhodnutí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 12. 2024

Promyšlená diverzifikace portfolia bude pro investory v příštím roce klíčová

Investiční výhledy společnosti Amundi pro rok 2025 reflektují svět plný proměn a zároveň upozorňují na zajímavé investiční příležitosti. I přes geopolitické změny zůstává vývoj v globální ekonomice příznivě nakloněn rizikovým aktivům. Klíčem k úspěchu bude důsledná diverzifikace portfolia a schopnost rychle reagovat na tržní a politické změny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *