Dlouhodobý investiční produkt a jeho výhody i nevýhody
Ke vzniku „Dlouhodobého investičního produktu“ (DIP) stačí už pouze podpis prezidenta Petra Pavla. Tento produkt lidem umožní pravidelně investovat na stáří a zároveň ušetřit na daních. DIP je konkurencí pro doplňkové penzijní spoření (DPS), má řadu výhod, ale přináší s sebou také některá negativa, na která je potřeba myslet. Zde je přehled toho nejzásadnějšího.
Dosud měli Češi na výběr pouze omezené možnosti, co se týče spoření na stáří. Buď se mohli vydat cestou doplňkového penzijního spoření nebo své volné prostředky investovat nehledě na státní podporu, a to na vlastní pěst nebo přes investiční fondy. Nelze ale opomenout skutečnost, že velká skupina lidí svou penzi neřeší vůbec.
Pro koho je DIP vhodný?
Stejně jako u stávajících produktů 3. pilíře důchodového systému je účast v DIP dobrovolná, nedá se proto očekávat, že se počet lidí v tomto pilíři zvýší razantně. Řadu lidí může ale tato forma spoření na stáří oslovit.
„Jsem přesvědčený, že DIP je vhodný takřka pro všechny a řada lidí jej využije a přesune do něj část svých investic, a to buď z jiných investičních nástrojů kvůli daňovému zvýhodnění, nebo z doplňkového penzijního spoření pro vlastní investiční strategii a možnost volby nízkonákladových investičních produktů jako jsou burzovně obchodovatelné fondy (ETF),“ říká Ivo Bečvář, investiční analytik ze společnosti Sirius Finance.
Výhody, které nový produkt přináší
Jednoznačnou výhodou je široké spektrum investičních nástrojů, které si mohou klienti vybrat. Ti, kteří mají o investicích alespoň základní znalosti, si mohou sami rozhodovat, do čeho konkrétně vloží své úspory. Stejně tak si lze portfolio dobře diverzifikovat a nespoléhat pouze na jeden nástroj.
REKLAMA
Oproti DPS zde nejsou státní příspěvky, na druhou stranu je velkým plusem, že si lze nemalou částku odečíst z daní. Právě tímto krokem chce stát oslovit veřejnost. Díky příchodu dlouhodobého investičního produktu může dojít také ke zlepšení podmínek u doplňkového penzijního spoření. Penzijní společnosti na DIP velmi pravděpodobně zareagují a budou chtít klienty přimět zůstat u jejich produktu.
A co nevýhody?
S problémy s nedostatečnou výší důchodu se budou v budoucnu potýkat spíše lidé s nižšími příjmy. DIP ale míří spíše na osoby s vyššími výdělky.
„Pokud bychom měli navrhnout nástroj, který by v dani z příjmů motivoval osoby s nižšími příjmy k investicím na zajištění stáří, mohlo by to být například umožnění odpočtu uhrazených příspěvků na investice vyšší, než je sama jejich hodnota. Mohlo by tak jít třeba o právo uplatnit k odpočtu 110 % investic splňujících zákonná kritéria,“ uvádí Radka Regentová, daňová specialistka ze společnosti KODAP.
Další nevýhodou, která může řadu lidí odradit, je pravidlo zamezující předčasný výběr. Nejdříve si bude moci klient vybrat peníze až v 60. „Pokud by chtěl střadatel svoje prostředky vybrat dříve než v 60 letech věku, bude mu hrozit riziko zpětného dodanění uplatněných daňových úlev. Vklady zároveň nebude možné vybrat dříve než po 10 letech od založení smlouvy,“ popisuje Ivo Bečvář. Podle něj je přitom důležité, aby investování probíhalo pravidelně a člověk své zhodnocené finance vybíral po částech.
Do čeho lze investovat?
Dlouhodobý investiční produkt umožní investovat do široké škály finančních nástrojů, jako jsou akcie, podílové fondy, dluhopisy nebo spořicí účty. „Rizikovější a méně regulované produkty, jako jsou korporátní dluhopisy, do DIP nebudou zahrnuty. Tuto novinku budou navíc moci poskytovat pouze státem schválené finanční instituce, jejichž seznam bude k dispozici na stránkách České národní banky,“ vysvětluje Radka Regentová ze společnosti KODAP, podle které je hlavní výhodou DIP jeho investiční flexibilita. „Lidé si mohou vybrat poskytovatele a produkty podle své volby a měnit je podle aktuální potřeby,“ dodává.
Jaká daňová zvýhodnění očekávat?
„Zaměstnanci mohou odčítat od základu daně až 50 000 Kč ročně za všechny podporované produkty, a zaměstnavatelé mohou tyto příspěvky považovat za daňově uznatelný náklad. Navíc, občané mohou odčítat zaplacené příspěvky až do výše 48 000 Kč ročně,“ říká Radka Regentová z KODAP.
Pokud bude střadatel investovat každý měsíc 4000 korun (respektive 48 000 korun ročně), může využít maximální odpočet na daních a ušetřit 7200 korun ročně. Tato výhoda ovšem platí pouze v případě, že již nebyla uplatněna například při doplňkovém penzijním spoření nebo uzavření životního pojištění. Alternativou je rozdělení odpočtů do více skupin.