15. 12. 2023
Fed má poslední šanci přibrzdit očekávání nižších sazeb
Poslední údaje o americké inflaci jsou nejednoznačné. Celková i jádrová inflace sice meziměsíčně vzrostly, ale meziročně se celková inflace snížila a jádrová zůstala beze změny. Z podrobností a dlouhodobých trendů vyplývá, že pokračuje dezinflace, ale dnešní oznámení může být poslední šancí Fedu, jak zklidnit očekávání ohledně poklesu sazeb, která už trh zohledňuje v cenách. Podle nás existují tři scénáře, jak může vypadat bodový diagram Fedu pro rok 2024 a jaké tržní dopady může vyvolat.
Zpráva o americké inflaci
Listopadový CPI byl ve Spojených státech poněkud nejednoznačný. Celkový index spotřebitelských cen neočekávaně meziměsíčně vzrostl o 0,1 %. Minule přitom zůstal beze změny a totéž se čekalo i tentokrát. Meziročně ovšem inflace klesla z předchozích 3,2 % na 3,1 %. Jádrový ukazatel naplnil očekávání, meziměsíčně dosáhl 0,3 % (minule 0,2 %) a meziročně 4,0 % (minulý měsíc: 4,0 %).
Na jednu stranu lze říct, že dál pokračuje dezinflační vývoj (protože celková inflace meziročně klesla), na stranu druhou se dá namítnout, že jádrová inflace je při meziročních 4 % dosti neústupná.
Z podrobnější analýzy vyplývá, že se pokles jádrové inflace v oblasti zboží dál šíří, a mohl by tedy mít trvalejší charakter. Mezi problematické oblasti však patřily hlavně základní služby a za růstem cen stojí podle všeho několik málo kategorií, zejména bydlení. Z dlouhodobých trendů plyne, že dezinflační momentum nabývá na síle. Ceny ropy se už přiblížily současné spodní hranici, která se u WTI nachází pod 70 USD/barel, a tak nebude mít Fed důvod kvůli nejnovější zprávě o inflaci panikařit.
Co očekávat od Fedu?
Prosincová schůzka představuje pro Fed poslední šanci zklidnit očekávání ohledně poklesu sazeb. Teď už je jasné, že jejich navyšování skončilo, a investory zajímá hlavně to, kdy by se mohly začít snižovat. Dnešní bodový diagram tak bude poměrně důležitý, i když jeho schopnost předpovědět budoucnost je diskutabilní.
REKLAMA
Výše uvedený zářijový graf měl očekávaný medián pro rok 2023 na 5,6 %, protože počítal ještě s jedním zvýšením sazeb. To už je teď passé a hodnota pro rok 2023 bude 5,4 %. Pro rok 2024 pak existují tři různé scénáře:
- Zářijový diagram očekával pro příští rok medián na 5,1 %. Pokud zůstane tato prognóza zachována, znamená to, že v roce 2024 dojde jenom k jednomu snížení sazeb o 25 bps. To není příliš pravděpodobné, ovšem tržní očekávání pro nadcházející rok by to výrazně zchladilo.
- Dluhopisy: Výnosy se pravděpodobně zvýší.
- Akcie: Mohou oslabit, zejména tituly citlivé na úrokové sazby.
- FX: Dolar pravděpodobně posílí. Asi nejvíc proti EUR, AUD, NZD a zlatu.
- Pokud Fed nechá ve svých předpovědích na příští rok snížení sazeb o 50 bps, znamená to, že mediánová hodnota pro rok 2024 klesne na 4,9 %. To je nejpravděpodobnější výsledek a pak by se současná očekávání měkkého přistání nejspíš nezměnila.
- Dluhopisy: I tak se výnosy nejspíš zvýší, protože trhy počítají s podstatně větším poklesem sazeb.
- Akcie: Nejspíš se budou obchodovat v úzkém pásmu, případně výš, protože současné momentum vydrží.
- FX: Dolar může lavírovat, snad i trochu oslabí, ale pokud budou čtvrteční postoje ECB spíše holubičí, může znovu posílit.
- Kdyby Fed doplnil svou předpověď o jedno snížení sazeb navíc, dal by se pro příští rok očekávat pokles o 75 bps a medián by se dostal na 4,6 %, případně ještě níž. To by mohlo mít pro trh významné dopady. Ani tento výsledek však není příliš pravděpodobný, když se hospodářský růst ani trh práce nikam neposouvá.
- Dluhopisy: Výnosy pravděpodobně klesnou.
- Akcie: Potenciálně mohou posílit, zejména NASDAQ 100 nebo technologické akcie.
- FX: Dolar bude mít medvědí tendence, což může přinést posílení JPY, NZD, GBP a zlata.
Charu Chanana, tržní stratéžka Saxo Bank