29. 12. 2023
Akciové indexy uzavřely rok na rekordních hodnotách
V posledních několika letech se pravidelně střídají kladné a záporné roky. Letos akciové indexy uzavírají rok na rekordních hodnotách.
Hlavní český index pražské burzy PX si v tomto roce polepšil o +17,67 % (1 414,02 b.). Skončil jen několik bodů pod letošním maximem (1 421,38 b. z 1. 3. 2023). Vymazal tak propad (-15,73 %) minulého roku (2022), který byl ovlivněn začátkem války na Ukrajině a s tím spojeným vysokým růstem ceny energií a vysokou inflací.
Evropské akcie měřené indexem STOXX Europe 600 uzavřely tento rok na rekordní hodnotě se ziskem +12,85 % (479,45 b.), což je jen mírně pod historickým maximem z ledna 2022 (494,35 b.).
A pravděpodobně nejsledovanější světový index S&P 500 letos vzrostl o slušných +24,62 % (4 784,51 b.). A opět je to jen lehce pod historickým maximem z ledna 2022 (4 796,56 b.).
Mezi skutečnosti, které nejvíce ovlivnily nejen akciové trhy, patří: 1/ robustnost globální ekonomiky, kdy jsme nespadli do předpokládané recese; 2/ vysoké úrokové sazby paradoxně neprodražily financování, když spousta podniků měla dostatek vlastních zdrojů pro financování investic, případně tyto volné zdroje za vysoké úrokové sazby podniky zhodnocovaly; 3/ v Evropě měly negativní dopad vysoké ceny energií; 4/ zejména v USA lepší korporátní výsledky. 5/ Nejen v Americe pak mělo podstatný pozitivní dopad šílenství týkající se umělé inteligence.
REKLAMA
Pokud se podíváme na jednotlivé hlavní tituly obchodující se na pražské burze, až na dvě výjimky všechny posílily.
Nejlepší byla letos akcie Erste Group. Silným závěrem překonala dosavadního lídra ČEZ a za celý rok Erste vzrostla o +25,82 %. ČEZ doslova raketově rostl v prvních čtyřech měsících roku podpořen vidinou restrukturalizace. To samozřejmě mělo pozitivní vliv na celý index PX. Hodnota ČEZu je za tento rok silnější o +24,48 %. Zhodnocení přes dvacet procent se podařilo také Monetě, která přidala +23,16 % mimo jiné na základě velmi silných výsledků a zvyšováním celoročního cíle. Jen těsně pod touto úrovní skončila pojišťovna VIG s růstem o +19,71 %. Kofola předvedla slušný růst o +13,11 % vzhledem k silným výsledkům, podobně jako Moneta, akvírovala pivovary a s největší pravděpodobností překoná celoroční projekce. Komerční banka v tomto roce zvýšila svou cenu o +10,61 %. Na samotném konci prosince (21. 12.) se přesunul z trhu Start na hlavní trh pražské burzy Gevorkyan. Za celý rok nabídl investorům zhodnocení o +16,53 % (v samotném prosinci +12,80 %).
V tomto roce klesly jen akcie Philip Morris ČR (-6,58 %) a mírně také Colt CZ (-3,80 %). PMČR zastínil mrak zvyšování spotřebních daní. U Coltu jsou to pak slabší výsledky na jejich hlavním trhu v USA. Ale je výhled na velmi silné 4Q23 a také se na tomto titulu dá spekulovat na potenciál přezbrojení zejména evropských ozbrojených složek v příštích letech. To by mělo být dále podpořeno v tomto roce oznámenými akvizicemi významných výrobců munice. Podobně by pro ČEZ a bankovní sektor mělo být podporou možné zrušení speciální daně, o kterém se čeká diskuse na začátku roku.
Jaký bude rok 2024?
To je otázka, na kterou si budeme moci jistě odpovědět přesně za rok. Nyní se dají komentovat jen očekávání.
V našich projekcích odhadujeme mělkou recesi v USA na začátku roku a takový nějaký nevýrazný růst v Evropě. Projeví se to nějak na hospodaření firem? První polovina roku by tak mohla být taková rozpačitá. Co by ale mělo hospodaření firem respektive akciový trh pozitivně ovlivnit, je očekávané uvolňování měnové politiky centrálními bankami. Ty nám již několikrát ukázaly, že podpořit trh umí. Tak, jak bude klesat inflace k cílovým hodnotám, by měly i centrální banky snižovat úrokové sazby. Americký Fed by v roce 2024 měl snížit sazby 6krát se začátkem v dubnu na výsledných 3,75 % (5,25 % nyní) u spodní hrany úrokového pásma a ECB jedenkrát, a to až na sklonku roku na 4,25 %. U nás v Česku uvolňování již začalo v prosinci a předpokládáme, že ČNB přistoupí k rychlému snížení základní sazby na každém zasedání až na námi předpokládaných 4 % na konci roku.
Snížením úrokových sazeb se sníží náklady na financování, což by se mělo odrazit v aktivitě na poli fúzí a akvizic.
Naprosto nevyzpytatelným faktorem, který má potenciál zasáhnout obchodování, je geopolitická situace. A opravdu se nejedná jen o válku na Ukrajině, bohužel.