05. 01. 2024
Ekonomiku čeká zlepšení
Předběžný odhad vývoje hrubého domácího produktu za čtvrté čtvrtletní loňského roku vyjde na konci ledna. Data zůstanou pravděpodobně spíše slabá, když čekáme jen velmi mírný růst HDP v mezičtvrtletním vyjádření. Během letošního roku by nicméně mohlo dojít k postupnému ekonomickému oživení, který zesílí příští rok.
Inflace by v prosinci měla zůstat na podobné úrovni jako v listopadu. Navíc bez vlivu Úsporného tarifu by byla o zhruba tři procentní body nižší. V lednu pak dojde ke skokovému poklesu inflace. Ačkoliv nejistota pro leden zůstává vysoká a vychýlená spíše nahoru, vzhledem ke slabé domácí poptávce a řadě dalších protiinflačních faktorů výraznější zvýšení cen spíše nečekáme.
Míra nezaměstnanosti stále zůstává nízká. V letošním roce by se měla mírně zvýšit, především z důvodu utlumeného makro vývoje a vysokých úrokových sazeb. Celkově ale pravděpodobně nepůjde o nic dramatického, když tento očekávaný vývoj vnímáme jako návrat k (neinflační) rovnováze. Mzdový růst zůstal v reálném vyjádření záporný i ve třetím čtvrtletí loňského roku. S velkou pravděpodobností tak rozjetí mzdově-inflační spirály v české ekonomice nehrozí. K růstu se reálné mzdy mohou vrátit již na začátku letošního roku.
Na únorovém zasedání nebude mít ČNB k dispozici data lednové inflace, a proto se kloníme znovu k spíše jen mírnému snížení úrokových sazeb. Od března či května by pak ČNB mohla, pokud se naplní očekávání skokového poklesu inflace, jít dolů se sazbami rychleji.
Přes svou rozkolísanost signalizují předstihové indikátory pokračování utlumeného makro vývoje během příštích měsíců. Ačkoliv nálada v některých sektorech se mírně zlepšila, to bylo důsledkem spíše změny v očekáváních firem (a nikoliv jako odraz zvýšené poptávky či produkce). K významnějšímu ekonomickému oživení by tak mohlo dojít spíše až po zimě.
Autor: Jiří Polanský, analytik České spořitelny