09. 01. 2024
Nezaměstnanost zůstává na uzdě, ochlazování se ovšem pomalu projevuje
Tuzemská registrovaná míra nezaměstnanosti dosáhla v prosinci 2023 hodnoty 3,7 % a oproti předchozímu měsíci tak narostla o 0,2 procentního bodu. Tento výsledek byl v souladu s tržním očekáváním a nepředstavuje tak velké překvapení. Úřady práce evidovaly 279,2 tisíc uchazečů o zaměstnání, tedy o zhruba 16 tisíc více než před měsícem a o necelých 8 tisíc více než před rokem. Tito si mohli vybírat z 271,8 tisíc volných pracovních pozic, tedy o zhruba 7 tisíc méně než před měsícem a o 17 tisíc méně než před rokem. Počet nezaměstnaných tak převýšil počet volných míst, což se s výjimkou ledna 2023 nestalo od března roku 2018. Na jedno volné pracovní místo aktuálně připadá 1,0 uchazeče. Průměrná míra nezaměstnanosti za celý rok 2023 se ustálila na hodnotě 3,6 %.
Z geografického pohledu panovala nejvyšší míra nezaměstnanosti tradičně v okresech Karviná (8,2 %), Bruntál (7,4) a Most (7,2). Nejnižší naopak zůstává v okresech Praha-východ (1,4), Praha-západ (1,6) a Benešov (1,9). Nejvíce uchazečů na jedno volné připadá v okresechKarviná (9,9), Bruntál (8,4) a Jeseník (6,2), nejméně pak v okresech Mladá Boleslav, Praha-západ (shodně 0,2) a Praha-východ (0,3).
Nejaktuálnější mezinárodně srovnatelná data pocházejí z měsíce listopadu 2023 a Česku v nich náleží pozice třetí nejméně nezaměstnané země Evropské unie s hodnotou 2,9 %. Na první příčce nalezneme Maltu (2,5), na druhé pak Polsko (2,7). Na opačném konci se nacházíŠpanělsko (12,0), Itálie (8,0) a Francie (7,5), evropský průměr pak činí 6,0. Připomínáme, že metodika výpočtu nezaměstnanosti používaná Eurostatem se liší od té reportované českým Ministerstvem práce a sociálních věcí.
Mírný nárůst nezaměstnanosti je standardním prosincovým jevem, který souvisí s útlumem sezónních prací v zimním období. Dnešní statistika se v tomto ohledu nijak nevymyká a v tuzemském kontextu tedy reflektuje zcela normální vývoj na trhu práce. Napětí na něm tak dosud nezvýšilo ani více než sto tisíc uprchlíků z Ukrajiny, kteří se již zapojili do formálního zaměstnání, ani pokračující ekonomické ochlazení. To ilustruje enormní hlad po zaměstnancích, který v Česku panoval v uplynulém období. Mírné ochlazení pracovního trhu je ovšem s velkou pravděpodobností na dohled. České firmy již více než půl roku reportují úmysl snižovat zaměstnanost z důvodu nedostatečné poptávky. Na růstu míry nezaměstnanosti se toto prozatím výrazněji neprojevilo, což lze patrně vysvětlit tím, že spíše než k propouštění se firmy prozatím uchylují pouze k nevypisování nových pozic. Velká část podniků navíc pravděpodobně propouštění odkládá na nejzazší možný moment v naději, že se ekonomická situace brzy obrátí k lepšímu a opětovné nabírání pracovníků by mohlo být krajně obtížné. I v případech, kdy k propouštění dochází, se zaměstnancům zřejmě daří obratem nalézt uplatnění jinde. S příchodem nového roku ovšem lze očekávat, že se nezaměstnanost směrem nahoru posune. Podle nás to zřejmě bude do okolí 4 procent, přičemž kolem této hodnoty by měla oscilovat i ve zbytku roku 2024. Dlužno ovšem podotknout, že ani tyto hodnoty nepředstavují velké riziko a z historického i mezinárodního srovnání se nadále jedná o nezaměstnanost spíše umírněnou.