09. 01. 2024
Průměrné úroky úvěrů na cokoli v prosinci stouply na 8,84 procenta
- Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů vzrostl na hodnotu 8,84 procenta.
- V porovnání s předchozím měsícem je průměrná úroková sazba vyšší o 0,33procentního bodu.
- Ačkoli ČNB v prosinci snížila 2T repo sazbu o 0,25 procenta, na úrokové sazby úvěrů na cokoli to nebude mít podle analytiků v nejbližší době zásadní vliv.
Praha, 9. ledna 2024 – Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů dosáhl v prosinci 2023 průměrné hodnoty 8,84 procenta. Oproti minulému, kdy byl index 8,51 procenta, se jedná o nárůst o 0,33procentního bodu. Na prosincovém zasedání ČNB bylo po dlouhých měsících rozhodnuto o poklesu základní dvoutýdenní repo sazby ze 7 procent na 6,75 procenta. Tato změna ale podle mínění odborníků nebude mít u spotřebitelských úvěrů v blízké době zásadní vliv. Na rozdíl od úvěrů hypotečních, kde je doba splatnosti delší a poskytovaná částka vyšší, nehraje prostá úroková sazba stejnou roli. U úvěrů na cokoli je dobré sledovat i jiné parametry a porovnávat nabídky jednotlivých bank.
Prosincové monitorované hodnoty Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů vystoupaly na 8,84 procenta. Oproti listopadovému průměru tak zaznamenaly růst o 0,33procentního bodu. Vývoj sazeb u úvěrů na cokoli by v roce 2024 mělo podle prognózy ČNB ovlivnit také očekávané snižování základních úroků. K němu ČNB přistoupila již na posledním zasedání v roce 2023, kdy snížila základní dvoutýdenní repo sazbu o čtvrt procentního bodu. „Na úrokové sazby úvěrů na cokoli ale toto rozhodnutí nebude mít v nejbližší době zásadní vliv,“ komentuje Michaela Pudilová, analytička hypotečních a spotřebitelských úvěrů ze společnosti Broker Consulting.
Prostá úroková sazba by podle mínění odborníku neměla být u spotřebitelských úvěrů, které mají oproti úvěrům hypotečním výrazně kratší splatnost a nižší poskytované částky, pro klienty tím nejsledovanějším ukazatelem, podle kterého by se měli rozhodovat. „Je nezbytné nabídky jednotlivých bank posuzovat také podle nabízených služeb a poplatků, které můžou výši měsíční splátky výrazně ovlivnit,“ radí Michaela Pudilová. Nejčastější poplatky bývají za sjednání úvěrového produktu a měsíční poplatky za vedení úvěrového účtu. Jedná se ale také například o poplatek za čerpání úvěru či změny v úvěrovém účtu.
Posuzování úvěruschopnosti se zpřesňuje
Mezi další poplatky, na které nelze zapomenout patří ten za případné pojištění schopnosti splácet. „Tento poplatek se odvíjí od výše poskytnutého úvěru a chrání žadatele před případným výpadkem splácení úvěrů například v případě dlouhodobé nemoci či invalidity. Vždy je ovšem dobré předem zjistit, na co všechno se uzavřené pojištění vztahuje. Některé banky nabízejí i více variant pojištění,“ uzavírá již citovaná analytička Broker Consulting.
REKLAMA
V posuzování úvěruschopnosti nastávají díky novele zákona o spotřebitelském úvěru drobné změny, které se týkají doplnění a upřesnění stávající úpravy. Jak vyplývá z přehledu změn pro rok 2024, které shrnulo v jednom ze svých příspěvků Ministerstvo finanční ČR, se nově staví najisto, že pro ověření informací o výdajích spotřebitele může banka nebo nebankovní poskytovatel úvěru využít i automatizované modely. Dále se zpřesňuje rozsah údajů, na základě kterých má poskytovatel úvěruschopnost spotřebitele posuzovat.
Co je úvěruschopnost?
Úvěruschopnost neboli bonita klienta, je schopnost žadatele o úvěr splácet tento úvěr. Úvěruschopnost vždy zjišťuje poskytovatel půjčky. Důležitým kritériem jsou dostatečné pravidelné příjmy, které pokryjí mandatorní výdaje a zároveň žadateli ještě zůstane dostatek volných peněz na nečekané výdaje i na případné splácení úvěru.