CZK/€ 25.090 -0,10%

CZK/$ 24.343 -0,10%

CZK/£ 29.977 -0,01%

CZK/CHF 26.651 -0,31%

18. 01. 2024

0 komentářů

KB Pojišťovna radí, jak žádat o náhradu škody, když vás někdo srazí na sjezdovce

 

Blíží se jarní prázdniny, které většina Čechů tráví na horách tuzemských i těch zahraničních. Bohužel častými dozvuky těchto zimních radovánek na lyžích a snowboardech jsou úrazy, které si buď sportující zaviní sami, nebo si je způsobí navzájem. V tom druhém případě má poškozený nárok na odškodnění svého úrazu a viník naopak povinnost újmu uhradit. Jak získat odškodné a na co všechno má lyžař, který se stane obětí nehody, nárok, radí odborníci KB Pojišťovny.

Loading



 

Jedním z mnoha případů, který loni likvidátoři KB Pojišťovny řešili, bylo poranění kolenních vazů a menisku lyžařky v italských Dolomitech, které si vyžádalo akutní operaci a hospitalizaci. Protože si lyžařka úraz nezpůsobila sama, ale srazil ji snowboardista, uplatňovala svůj nárok po něm. Viník měl naštěstí sjednáno pojištění odpovědnosti, takže vyřízení celé události proběhlo hladce.


Jak by měly případné oběti srážek na svahu správně postupovat, aby řešení jejich případu bylo „bezkolizní“?

„V první řadě je nejdůležitější k jakémkoliv zranění přivolat lékařskou pomoc. Teprve pak přijdou na řadu další úkony ještě na svahu. Zcela zásadní je zajištění a identifikace viníka, který nehodu způsobil. Dále shromáždění důkazů, například pořízení fotografií, případně videozáznamu z místa srážky, podobně jako je to běžné u dopravní nehody. Další důležitou věcí je zajištění svědků, kteří událost viděli a jejich kontaktních údajů. Svědectví mohou poskytnout i přivolaní příslušníci záchranných složek – horské služby, policie… Jestliže se o zajištění důkazů nemůže kvůli svému zdravotnímu stavu postarat zraněný, měli by to udělat blízcí – rodina, kamarádi, nebo svědci,“ radí Gabriela Trojanová, produktová manažerka cestovního pojištění KB Pojišťovny.

Pokud má zraněný kontakt na viníka nehody, škodu by měl u něho následně uplatnit písemnou formou, ideálně doporučeným dopisem. Poškozený může požadovat jak náhradu ušlé mzdy, bolestné, náklady spojené s léčbou, odškodnění za ztížení společenského uplatnění a další nároky, včetně třeba nákladů za zničené vybavení. „Doporučujeme, aby poškozenému pomohl se sepsáním dopisu právník, který zná legislativu a ví, na co má zraněný nárok,“ doplňuje Gabriela Trojanová.

REKLAMA

Řešení nehody na svahu je mnohem jednodušší, jestliže má viník sjednáno pojištění odpovědnosti

V takovém případě se obrátí na svoji pojišťovnu a nárok poškozeného uplatní. Zároveň musí uznat svoji vinu, což je základní podmínka, aby pojišťovna mohla škodu zaplatit. V průběhu šetření by měl poškozený počítat s tím, že jej bude pojišťovna kontaktovat a požadovat doložení zdravotní dokumentace a dalších podkladů, které potvrdí jeho nároky. Pojišťovna pak na jejich základě událost prošetří a prověří oprávněnost požadavků na náhradu škody. Po ukončení šetření poškozeného informuje, jak likvidace škody proběhla a jakou částku mu uhradí. Jestliže vyplacená částka odpovídá jeho nároku, je událost uzavřena. V opačném případě se může poškozený obrátit na soud.

Pokud viník nebude s uplatněním škod souhlasit, musí se poškozený obrátit na soud

Pokud viník nehody pojištění odpovědnosti nemá, bude muset veškeré nároky poškozeného uhradit
z „vlastní kapsy“ a řešení takové situace bude nepochybně složitější a s velkou pravděpodobností i časově náročnější. „I v tomto případě by měl poškozený začít řešit svoji událost stejně – odesláním dopisu s požadavkem na zaplacení škody. Pokud viník nebude ochoten nároky uznat, musí poškozený prostřednictvím právníka sepsat žalobu a uplatňovat újmy u soudu. Soudní proces je časově náročný, a ne právě levný, ale i náklady na právníka a za soudní výlohy je možné nárokovat u viníka nehody,“ doporučuje ideální postup Robert Schulhauser, právník KB Pojišťovny

Ať už se taková událost stane na českých nebo zahraničních horách, je postup v podstatě obdobný. „Například v Itálii je pojištění odpovědnosti pro lyžaře povinné, takže vymáhání nároků poškozených bývá jednodušší než po nepojištěném viníkovi v Čechách,“ říká Gabriela Trojanová a varuje před na první pohled „neškodnými“ srážkami. I malá kolize třeba ve frontě na lanovku může způsobit „škody“ na zdraví, i když si to lyžař možná v první chvíli ani neuvědomí.

„Ve frontě do mě zezadu najel velkou rychlostí lyžař. Byla jsem ale otočená zády a nemohla jsem reagovat. Lyžař se omluvit a odjel. Až když jsem se druhý den ráno probudila, zjistila jsem, že mám pochroumanou krční páteř a nemohu otáčet hlavou. Byla jsem na neschopence, rekonvalescence trvala 14 dní a sama jsem si hradila nemalé náklady za rehabilitaci,“ napsala klientka kontaktnímu oddělení KB Pojišťovny. V tomto případě měla smůlu, viník zůstal neznámý. Pro příště musí získat kontaktní údaje viníka a zajistit případné svědky, aby mohla svůj nárok uplatnit.

Bohužel zraněných klientů, kterým viník nehody ujel anebo se u nich neprokáže cizí zavinění a událost je uzavřena s tím, že si lyžař způsobil úraz sám, eviduje KB Pojišťovna jen v zimní sezóně desítky.  Pak už takového klienta „zachrání“ pouze vlastní úrazové pojištění, ze kterého může získat odškodnění nejen za úraz jako takový, ale u těch vážnějších třeba i za trvalé následky. Hlášení úrazu je snadné, klient to může udělat prostřednictvím online formuláře na stránkách kbpojistovna.cz.

„V loňském roce jsme varovali české lyžaře – viníky, jak se zachovat, pokud se stanou účastníkem nehody na svahu, letos jsme přidali cenné rady, jak odškodnění po viníkovi naopak získat. V obou případech se také vyplatí mít vlastní kvalitní pojištění s dostatečným limitem. Ať už jde o samostatné pojištění odpovědnosti z běžného občanského života, které platí v tuzemsku i po celé Evropě, nebo komplexní cestovní pojištění s pojištěním odpovědnosti, které v obou variantách hradí škody až do limitu 20 milionů korun,“ uzavírá téma zimních škod z lyží Gabriela Trojanová.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Jak je na tom první dáma s důchodovým zabezpečením a co se má změnit

V diskusích téměř nepovšimnuta zůstala otázka zdravotního a důchodového pojištění předchozích a současné manželky prezidenta republiky. První dáma v minulosti ani v současnosti nedostávala a dosud nedostává za výkon své funkce žádný plat, i když se od ní očekává, že opustí stávající zaměstnání, aby mohla plnit řadu protokolárních úkolů a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 11. 2024

Jaké zásadní změny přinesly vládní úpravy do penzijního spoření?

Konsolidační balíček účinný od letošního ledna sebou taktéž přinesl pozitivní změny v oblasti odpočtů z daňového základu pro fyzické osoby. Zásadní změna spočívá v rozšíření okruhu produktů spoření na stáří, které jsou způsobilé pro odpočet z daňového základu. Nově lze od základu daně odečíst i příspěvky hrazené poplatníkem v rámci tzv. dlouhodobého […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *