CZK/€ 25.290 -0,08%

CZK/$ 23.970 +0,33%

CZK/£ 30.269 -0,10%

CZK/CHF 27.012 +0,31%

26. 01. 2024

0 komentářů

Investiční transformace: bitcoinové ETF otevírají nové příležitosti

 

Poté, co americká Komise pro cenné papíry (SEC) schválila bitcoinové spotové burzovně obchodované fondy (ETF), můžeme říci, že nastává nová éra investování do kryptoměn. Znamená to, že investování do „krypto segmentu“ bude jednodušší pro širší populaci, konkrétně pro jednotlivce, pro které byl proces nákupu kryptoměn příliš složitý.

Loading



 

Po počátečních falešných zprávách a schvalování obdržely ETF 10. ledna oficiální schválení regulačních orgánů a hned následující den byly k dispozici k obchodování. Dříve mohli zájemci o kryptoměny investovat pouze prostřednictvím přímého nákupu „mincí“ nebo ETF na bitcoinové futures. ETF na spotový kurz bitcoinu nyní nabízejí investiční alternativu, která může pozitivním způsobem výrazně snížit obavy spojené s tradičním nákupem kryptoměn. Podle informací zveřejněných agenturou Reuters by díky těmto ETF mohlo do konce roku 2024 přitéct v rámci investic do bitcoinu odhadem až 100 miliard USD. Je však důležité poznamenat, že zatím byly schváleny pouze americké ETF, které nesplňují regulační požadavky v rámci EU.

Spotové bitcoinové ETF mění pravidla hry

ETF přinášejí více regulačních záruk oproti tradičním nákupům bitcoinů a umožňují zájemcům investovat prostřednictvím velkých hráčů na trhu, jako jsou BlackRock, Grayscale Investments, Fidelity, Invesco a další. To může výrazně přitáhnout pozornost jednotlivců, kteří se o kryptoměny zajímají, ale dosud se jejich nákupu zdrželi kvůli složitosti jejich pořízení související s vytvořením kryptopeněženky a bezpečného úložiště. Nový způsob obchodování zároveň pomáhá upevňovat a stále více etablovat kryptoměny ve světě „tradičních“ investic.

Výhody a nevýhody

REKLAMA

Mezi výhody, které přinášejí bitcoinové spotové ETF, tedy patří lepší dostupnost pro investory, snadnost nákupu a prodeje. Kromě toho mohou v některých zemích existovat daňové výhody oproti přímému vlastnictví kryptoměn, a to díky dlouhodobě zavedenému daňovému režimu ETF. Každá mince má samozřejmě dvě strany. Obchodování s ETF může zahrnovat potenciální zkreslení sledování ceny v důsledku likvidity trhu, kurzového rizika a také provozních poplatků.

Očekávání pro rok 2024

V očekávání schválení spotového ETF na bitcoin se král kryptoměn v posledních měsících pyšnil prudkým růstem hodnoty, ale od 11. ledna zaznamenal mírnou korekci. Ve světle nového vývoje lze však očekávat, že letošní rok by mohl být pro kryptoměny obzvláště pozitivní a mohl by dosáhnout nových historických maxim.  Jedním z pozoruhodných momentů bude „halving“, tedy snížení odměny za těžbu bitcoinu na polovinu, ke kterému dochází každé čtyři roky. Jedná se o proces, jehož cílem je udržet nabídku bitcoinů pod kontrolou a zajistit jejich postupné uvolňování na trh, a z historických údajů víme, že měl na cenu bitcoinu většinou pozitivní vliv.

Olivia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zlato je letos jedno z nejvýkonnějších aktiv

Další eskalace konfliktu na Blízkém východě spolu s větší nejistotou kolem prezidentských voleb v USA podpořily v říjnu cenu zlata a převážilo to negativní dopady silnějšího amerického dolaru a vyšších výnosů Treasuries. Drahý kov tak opět zaznamenal nové rekordy a měsíc zakončil na hodnotě 2744 amerických dolarů za unci, což […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 11. 2024

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *