Dvě nové miliardové transakce, které letos Křetinský uskutečnil posouvají EPH jako regionálního hráče na pozice evropské společnosti, se kterou se musí počítat. Loni domluvený obchod s italskou společnosti Enel připsal letos do holdingu třetinu společnosti Slovenské elektrárne. Celková výše obchodu zřejmě přesáhne 20 miliard korun.
Mnohem větší akvizici provedl Křetinský se Švédskou firmou Vattenfall, která se po nátlaku své vlády rozhodla odprodat hnědouhelné doly a elektrárny v Sasku. Křetínský šel do obchodu tentokrát s finančním partnerem, kterým byla PPF Investments. Za to, že si EPH německé elektrárny a doly vezme, mu Švédové na účtech firmy nechali 46 miliard korun. Proti prodeji a za zavření uhelných aktiv protestovali hlavně němečtí a švédští ekologové. A Křetínský na obchodu už poněkolikáté ukázal, že se nebojí jít proti proudu.
Nyní přichází další investice ve výši 100 miliard korun. Ještě nedávno spolu oba společníci Daniel Křetinský a Patrik Tkáč tvrdili, že vyplatí zbylé investory z J&T a EPH ovládnou napůl. Pak ale přišla v říjnu překvapivá zpráva. Vedle J&T nakonec odchází i Křetínského dlouholetý partner Tkáč. Transakce by měla být dokončena v prvním čtvrtletí 2017 a šest procent holdingu bude nabídnuto i zatím nejmenovaným členům současného vedení EPH.
Zdroj : iHned.cz