13. 05. 2024
Inflace se nevzdává, v dubnu stoupla na 2,9 %
Dubnové spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 2,9 %, což bylo o 0,9 procentního bodu více než v březnu. Meziměsíčně stouply o 0,7 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle alkoholické nápoje, tabák.
„Inflace v dubnu překonala očekávání všech, když vzrostla na 2,9 %. Vývoj v rámci spotřebitelského koše se dále liší, když sice pokračuje pokles cen potravin, ale mnohem pomaleji. Na druhé straně dále významně rostou zejména ceny služeb. Navíc rostou ceny i v oblasti bydlení či dopravy. Průměrnou inflaci pro tento rok očekáváme ve výši 2,3 %, nicméně rizika jsou vychýlena směrem výše,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Martin Kron.
„Velmi nepříjemným rizikem zůstávají služby, které tentokrát zdražily o 5,3 %. Když vezeme v úvahu, že naše ekonomika v letošním roce spoléhá právě na služby, respektive na poptávku po nich, prostor pro další zvyšování cen rostoucí zájem spotřebitelů sám vytváří. Krotit ceny v časech, kdy spotřebitel stále více nakupuje, cestuje a baví se, téměř nejde. Stačí se podívat na oblast HORECA (hotely & restaurace), kde ceny stále rostou o více než osm procent. Vyšší než očekávaná inflace centrální bance dává negativní signál o tom, že se situace nevyvíjí tak, jak si úplně představovala. Proto by ČNB neměla se snižováním úrokových sazeb kam až pospíchat a spíš by měla zařadit nižší rychlost. Na konci roku se bude inflace v lepším případě pohybovat okolo tří procent,“ doplnil Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS.