18. 06. 2024
Amundi představuje hlavní body z investičního fóra Amundi World Investment Forum 2024
Na Světovém investičním fóru společnosti Amundi, které se konalo ve dnech 13. a 14. června 2024 v Carrousel du Louvre v Paříži, vystoupilo více než šedesát odborníků před tisícovkou účastníků z více než 80 zemí. Fórum se zaměřilo na diskuze o geopolitice, ekonomické transformaci, hlavních makroekonomických trendech a jejich dopadu na investiční sektor.
Valérie Baudson, generální ředitelka Amundi, ve svém úvodním projevu sdílela své názory na současné dění ve světě: „Ekonomické výhledy se zlepšují, globální růst HDP by měl být kolem 3 % v letech 2024 a 2025, zatímco historie a geopolitika opět dominují. Důležitou roli hraje také energetická transformace a technologické inovace, které umožňují státům upevnit nebo posílit svou pozici.“
1 Politické a ekonomické změny a jejich dopad na bezpečnostní a obchodní spojenectví
V úvodu se řečníci věnovali tématu globální politiky, která výrazně dopadá na světovou ekonomiku. Sanna Marinová, premiérka Finska (2019-2023), se zaměřila na probíhající geopolitické konflikty v Evropě: „Mezi demokraciemi a autoritářskými režimy se odehrává veliká hra. To, co se děje na Ukrajině, určí budoucnost demokracie.“ Během svého vystoupení vyzvala zástupce Evropy a NATO, aby nabídli širší perspektivy a připomněla, že geopolitika není jedinou hrozbou, které aktuálně čelíme, nesmíme zapomínat také na klimatické změny a ztrátu biodiverzity.
Dr. Adam S. Posen, prezident Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku, se ponořil do analýzy ekonomických dopadů politických změn a předpovídá, že „trhy budou v nadcházejících letech tlačit na růst úrokových sazeb“. Ricardo Reis, profesor ekonomie A. W. Phillipse na London School of Economics, během svého vystoupení vysvětlil pohyby státních dluhopisů třemi faktory: velký deficit běžného účtu platební bilance Číny a zbytku Asie, které vedly k přílivu kapitálu do Evropy a USA, stagnace investic v důsledku velmi malého počtu příležitostí v letech 2010 až 2019 a skutečnost, že vládní dluhopisy byly považovány za velmi bezpečné s nepříliš velkým inflačním rizikem. Dnes se všechny tyto tři faktory mění.“
Keyu Jin, profesorka ekonomie na London School of Economics, předpovídá, že „tři nejrychleji rostoucí ekonomiky v příštích několika letech budou v Asii: Čína, Indie a Indonésie. Hovořila také o potřebě konvergence v regionu. „Čína má prostor pro konvergenci s ostatními bohatšími zeměmi, Indie má rovněž obrovský prostor pro konvergenci s Čínou.“
REKLAMA
Rt Hon Dr. Gordon Brown, bývalý premiér Velké Británie a Severního Irska (2007-2010) a kancléř státní pokladny (1997-2007), uzavřel první den fóra optimistickým projevem: „I v těch nejtěžších časech, když se situace zdá být negativní, je důležité neztrácet naději. V dnešní světové ekonomice stále existují příležitosti, na kterých můžeme stavět.“
2 Dekarbonizace jako jedna z největších výzev budoucnosti
Jedním z hlavních témat konference byla dekarbonizace ekonomik. Dinesh Kumar Khara, předseda Státní banky Indie, zdůraznil velký potenciál své země v oblasti zelené energie: „Nyní se intenzivně zaměřujeme na zelenou energii, která se v naší zemi rychle rozvíjí.“
Na konferenci byly představeny dvě případové studie. Chee Hao Lam, hlavní zástupce Měnové autority Singapuru v Londýně, vysvětlil, jak Singapur spojuje veřejnou politiku a investory do financování energetické transformace. Dr. Kevin K. Kariuki, viceprezident pro energetiku, změnu klimatu a zelený růst v Africké rozvojové bance, se soustředil na financování zelené energetické infrastruktury v Africe, která podle něj „potřebuje 25 miliard dolarů ročně, aby do roku 2030 dosáhla univerzálního přístupu k moderní energii.“
3 Rychlý rozvoj technologického pokroku – nové příležitosti a výzvy
Maurice Levy, emeritní předseda skupiny Publicis, zahájil druhý den fóra tématem vzestupu generativní umělé inteligence (AI). Podle něj „na jedné straně lidé vidí AI jako sen budoucnosti, který změní životy a zejména firmám zvýší produktivitu a ziskovost. Zároveň však existují obavy z propouštění a nahrazování pracovních míst. Je také důležité řešit dopady AI na demokracii, například při využívání deepfakeů.“
Daron Acemoğlu, profesor na MIT, zdůraznil, že „pro řídící pozice bude zásadní rozhodnout, jakým způsobem využijí AI v kombinaci s pracovníky. Zda budou zaměstnance vnímat jako náklad, který je nutné minimalizovat, nebo jako klíčový zdroj, který může významně přispět k úspěchu firmy.“ Dr. Aurélie Jean, IT vědkyně, podnikatelka a knižní autorka, doplnila: „AI dostatečně nechrání pracovníky. Majitelé technologií, vývojáři, vědci a inženýři mají odpovědnost poskytovat uživatelům správné informace, musí chránit a zároveň podporovat inovace.“
Experti také připomněli, že finanční služby jsou v centru AI revoluce. „Existuje obrovská příležitost přeměnit evropské střadatele na budoucí evropské investory, a pokud k tomu může AI přispět, může to zlepšit společnost,“ uvedla Dr. Kay Swinburne, baronka Swinburne.
4 Významné geografické změny
Mauro Guillén, profesor managementu a proděkan Wharton School, zdůraznil, že „klíčovou výzvou dnešní doby je přizpůsobit se demografickým změnám. Indie, díky své mladé populaci, se brzy stane největším spotřebitelským trhem na světě, i když Čína bude mít největší ekonomiku.“ Demografické změny budou mít výrazný dopad na investiční trendy, protože většinu světového bohatství, podle země mezi 60 až 80 %, vlastní lidé starší 60 let. Proto je zásadní, aby investiční platformy byly bezpečné, informovaly o rizicích a příležitostech a byly přístupné pro všechny.